| imihaistoian a întrebat:

Cum este mai bine sa stai toata viata in chirie sau sa iti cumperi apartament care iti ramane?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Întrebarea e: poți să îți permiți să cumperi apartament? 90% din chiriași nu ar mai sta in chirie daca ar putea. Dar la noi nu se prea poate. Doar daca ai job bine platit, incit sa faci rate serioase la banca, și așa sa iei apartament. Atunci nu merita sa stai in chirie. Banii ce ii dădeai pe chirie ii dai ca rata la banca, deci tot acolo ești, doar că stai in casa ta, unde faci ce și cum vrei. E o diferență notabilă. Știu caz concret care a precedat așa. Acum cred că acusi scapa de rate. Acum 20 de ani dădea 500 de lei pe chirie, cand a făcut împrumutul la banca pentru bani de apartament, i-a venit 500 și ceva rata pe luna. La bani nu a simțit deloc, dar la casa, sa știe că stă în casa ei, aia a insemnat mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine de ce dorinte ai tu de la viata,.

Eu am stat in chirie cat timp nu mi am permis un apartament care sa ma satisfaca. Nu am cumparat doar sa cumpar.

Cand mi am permis l am cumparat, daca vreau acum sa ma mut in alta tara sau oras il voi inchiria si ratele se vor plati singure. La finalul creditului ori voi alea o casa achitata ori o investitie imobiliara buna

| sierra1 a răspuns:

I occident e la mare modă plata chiriei și mutarea frecventă pentru un job mai bun. La noi e invers. Așa că depinde...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apartament propriu.

| ReddY25 a răspuns:

Apartament

| blackann a răspuns:

Tu ce crezi? nu mai bine platesti pentru ceva ce iti ramane la final?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de prețul apartamentului și de chirie.

| imihaistoian explică (pentru anonim_4396):

laughing bine zis

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Abia gasesti cu 350euro un ap mobilat decent cu centralawinking
Cu 250 garsoniera de 12mp in bloc vechi confort 2.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Apartament prin prima casa, strategia idei de a avea apartamentul si de a platii ca la chirie e deja facuta de ei.
incearca

| EliLeli a răspuns:

E bine cu chirie pentru ca poti schimba jobul fara sa-ti faci griji ca nu te poti muta pentru ca ai apartament pe undeva. Dar e bine sa ai si apartament pentru cand iesi la pensie. Cel mai bine este sa ai un apartament pe care il inchiriezi si iti produce ceva bani, si sa stai cu chirie in functie de locul in care lucrezi.

| Esti a răspuns:

Eu prefer chiria

| Cousteau a răspuns:

Caută o grotă ne cartografiată, te muți acolo și cu elasticul de la chiloții-chinezești îți faci o praștie cu care să tragi după politicieni.