| gina_ruca a întrebat:

Cum pot inlatura mucegaiul (praf) de pe ornamentele "antique" pentru pahare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pulbere de cenusa, daca ai de unde

4 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

scuze da nu inteleg eu tratez anticariatul dar stiu una si buna ( nu trebuie niciodata curatate ) isi pierd din valoare daca am inteles bine intrebarea ta (

| monicaclaudia a răspuns:

Ok daca tot vrei sa le cureti paharele pentru a le pune in vitrina...
daca mucegaiul e praf. poti cumpara un spray cu aer comprimat... dar nu uita de multe ori obiectele antiche cu cit sunt mai bine conservate( cu toate detaliile ) cu atit sunt mai scumpe si de multe ori curatind patina etc etc. de pe obiectele antiche e o greseala ( si teo are dreptate apa cu suc de lamaie e ok

| teo_ciontu a răspuns:

Daca sunt foarte delicate si fragile, mai ales ca sunt antichitati, iti sugerez sa folosesti betigase de urechi pe care sa le inmoi in otet sau in zeama de lamaie si sa cureti asa. E migalos, stiu, dar trebuie sa ai grija cu lucruri atat de frumoase! A, si incearca intai pe o portiune mica si lasa cateva ore, ca sa vezi ce se intampla (sa nu se decoloreze sau ceva). Succes!

| Silvia_ceausu a răspuns:

O modalitate clasica de a scoate mucegaiul este folosirea otetului. Ia un recipient cu pulverizator (spray) si pulverizeaza otet pe ele. Lasa-le cateva ore, apoi foloseste un uscator de par, setat pe aer rece, si inlatura astfel urmele. Daca nu merge, poti sa incerci cu amoniac, sau poti sa le pui la inmuiat in apa cu otet si sa le lasi la uscat in preajma unei surse de caldura (ca sa se usuce repede, sa nu se ajunga la alt strat de mucegai!)