| KuroYamiXLR95 a întrebat:

Cum pot sterge usor culoarea de pe autocolant incat sa ramana alb fara culorile care sunt imprimate pe el?
Am observat ca daca frec cu degetul pe autocolantul pe care l-am cumparat se duce culoarea dupa putina vreme dar eu vreau sa se duca pe toata suprafata (am motivele mele) dar nu pot face asta cu degetul peste toata suprafata -_-
Aveti vreo idee cum pot sa fac sa se duca foarte usor cu o solutie sau altceva?
Cine imi raspunde corect ii zic si motivul de ce vreau sa fac asta laughing
Daca am gresit categoria imi cer scuze habar nu am unde puteam sa pun intrebarea asta

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vopseaua se sterge cu degetul, atunci sterge-o cu o radiera (guma) folosita pentru stergerea creionului.
NU-ti recomand sa stergi vopseaua cu "solutii" fiindca, chiar daca dizolva vopseaua, acesta se va intinde si va mazgali urat restul suprafetei.

O alta modalitate ar fi inlocuirea sau supra-lipirea autocolantului cu una noua, curata.

| KuroYamiXLR95 explică (pentru Bula):

Am incercat cu a radiera moale
a mers dar radiera se rupe imediat se uzeaza foarte repede asa ca am incercat cu o radiera tare dar aia lasa urme pe care nu se mai duce...
am facut un test am scris cu un marker lavabil ceva pe ia iar dupa ce am sters ce am scris cu markeru ca prin minune a disparut instant si fara efort si vopseaua unde era dat cu marker... da nu o sa fac asta pe toata suprafata am nevoie de marker xD ma gandesc oare ce substante are markeru ala eu am incercat sa dau cu alcool sanitar dar nimic...

| Bula a răspuns (pentru KuroYamiXLR95):

Lipeste alt colant peste sau inlocuieste-l cu altul nou. happy

Poti incerca si cu radiera semi-moale.

Nu recomand cu solvent, fiindca se va extinde vopseaua.

| KuroYamiXLR95 explică (pentru Bula):

Mai eu vreau sa imi ramana autocolantu vechi da sa devina totu alb sergand modelul imprimat de pe el ca vreau sa o folosesc autocolantul la ceva anume, la ce sa il inlocuiesc sa incep iar totu de la capat sa sterg?

| Bula a răspuns (pentru KuroYamiXLR95):

In acest caz n-ai decat sa cumperi cate radiere ai nevoie si sa radiezi cu rabdare ceea ce doresti sa dispara.

| KuroYamiXLR95 explică (pentru Bula):

Mersi expertule laughing

| KuroYamiXLR95 explică (pentru Bula):

Nu o sa radiez nimic ca sa nu ma expun la radiatii

| Bula a răspuns (pentru KuroYamiXLR95):

rolling on the floor