| Matriuc_Larisa_1966 a întrebat:

Cum sa procedez cu frunzele de la copaci. Sa le las sub copac? Sa le strang într-un colt al grădinii sa putrezeasca si primavara sa ard ce a ramas?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Punele intr-un colt cum ai spus si lasa-le sa se descompuna, vei face pamant f bun din ele. Dara sa grabesti procesul primavara si vara le uzi cu apa si le mai rascolesti daca se poate, daca nu merge si asa. Poti face ceara intr-un colt din scanduri sau table ca o cutie fara fund astfel incat sa nu le imprastie vantu peste tot.Sa le arzi doara daca vrei sa scapi de ele imediat.

| Matriuc_Larisa_1966 explică (pentru relian):

Chiar dacă sunt pline de boli?

| relian a răspuns (pentru Matriuc_Larisa_1966):

Pline de boli adica? Frunzele daca ar fi fost bolnave ar fi cazut in timpul vegetatiei nau mai fi ajuns pana acu toamna sa cada natural jos.Deci is frunze normale.Frunzele bolnave nu stau mult timp intr-un pom, asta asa ca idee.Dar na fiecare face ce vrea sau cel duce sau cat il duce capu.Eu am spus ce se poat face cu frunzele cazute toamna,nu cu cele culese, sau cazute de mai stiu si eu ce boli.
Din observatiile mele ce am vazut oamenii retin de pe netu asta numai chestii naspa, numai informatii false sau gresite. Daca vine un nene sau oricine, ca pe net poate posta orice oricine corect? Deci daca vine nea caisa si spune mai stiu eu ce povesti voi de ce le luati frate de bune? Luati de bun ceva dintr-o sursa credibila, sau cel putin inainte sa retii ceva spus de orsicine mai intai verifica daca e adevart, apoi retii numai cei corect.Numa bine.

| Matriuc_Larisa_1966 explică (pentru relian):

Nea Relian, va multumesc! Am retinut!

Răspuns utilizator avertizat