| anonim_4396 a întrebat:

Cum se cresc cactusii? La ce se pot folosi in afara de mancare?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In ghivece, îi pui in pământ, dacă ai, din acela de turbă ( e mai nisipos). Și se pune doar o guriță de apă la săptămână, nu prea iubesc apa, de aceea unii o numesc "planta deșertului", fiindca retine apa. Sunt diferite specii, unele fac flori, altele nu.
Nu am auzit ca cineva să-i folosească la mâncare, ci ca decor...
Am citit putin, acum, despre el, ca meniu, se consuma doar anumite fructe ale cactusului, dar nu de la toti cactușii.

" Ar fi bine sa nu mananci orice fel de cactus- in niciun caz pe aia din ghiveci de-acasa (chiar daca au fructe) – cactusul iti poate provoca tulburari si la nivel neuronal".

Îți dau și linkul, unde am citit:
http://oanatache.ro/cine-are-pofta-de-o-felie-de-cactus/

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine te-a mintit ca se mananca?

| Catrice a răspuns:

Arma de autoapărare în cazul hoțilorhee hee

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de fiecare specie in parte. Fiecare are nevoi diferite. Nu am auzit sa se manance cactusii. straight face

| RKBlue a răspuns:

Ti-as recomanda sa nu mananci cactusi daca nu vrei sa sfarsesti la urgente.
Fructele de cactus le au doar cateva specii, dar mamanci doar fructele, nu si planta(are tepi...)
Cactusul nu are nevoie de multa apa, ci chiar destul de putina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se cresc in ghiveci. Cum sa faci mancare din ei? Eu ii tin doar de frumusete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La sucuri. ceaiuri din flori de cactus
https://bioboom.ro/ceai-floare-de-cactus-bio-25-g/

| MasuDinamo29 a răspuns:

Bea apa.