| Anonim24122004 a întrebat:

Cum se recolteaza semintele de panseluta, am o panseluta in curte care nu stiu cum de a iesit dar e f f frumoasa si vreau sa iau seminte de la ea sa am pentru la anul. Unde se afla aceste seminte si cum le pot recolta?

1 răspuns:
| Vântulalb a răspuns:

O lasi sa-si scuture petalele. Daca a fost polenizata, va forma o baca unde sunt semintele. Trebuiesc lasate sa se maturizeze. Sa se "coaca". Va trebui sa o urmaresti, cand e gata sa plesneasca si sa imprastie semintele. Atunci le poti recolta. Daca le iei mai devreme, nu vor germina.
Sau, poti sa o lasi sa-si imprastie semintele in gradina, cu speranta ca vor iesi la primavara.