| Iunny17miaow a întrebat:

Cum se sparge o usa de la intrare, metalica, daca ma aflu pe dinauntru?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cu o surubelnita desfaci suruburile sildurilor si le inlaturi. In general usile metalice mai au un al doilea sild peste yala, care trebuie indepartat. De aici incepe treaba grea, ai trei variante:
- iti confectionezi un speraclu subtire dar rezistent, pe care il strecori pe langa cilindru, incercand sa actionezi mecanismul de inchidere al broastei (destul de dificil)
- daca ai la indemana o masina de gaurit si un burghiu adecvat, gauresti pur si simplu cilindrul, dupa care totul devine foarte simplu. Bineinteles asta va presupune schimbarea acestuia, insa costurile nu sunt mari.
- daca nu ai masina de gaurit, folosesti un dorn si un ciocan (eventual improvizate din alte unelte) pentru a forta impingerea cilindrului spre exterior. Trebuie lovit cu putere, pentru a forfeca surubul care fixeaza cilindrul in broasca. Dupa ce acest surub cedeaza, cilindrul este aruncat in exterior, moment din care totul devine simplu si in acest caz. MAi mult ca sigur vor trebui inlocuite si cilindrul si broasca, restul obiectelor nu ar trebui sa fie afectate.
Varianta a doua este insa cea mai recomandata. Daca nu ai o bormasina, poti apela la un prieten sau vecin, care sa faca asta din exterior, dupa ce tu ai demontat sildurile.
Si tot ca o recomandare - daca tot schimbi yala, alege una de tipul acesta si nu vei mai avea surprize:
http://www.cilindru.ro/4-Cilindri-cu-buton.html

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

cauta cheia de rezerva si descuie usa
sau suna un lacatus din cartea de telefoane pagini aurii
daca nu ai carte de telefoane atunci suna la 112
ca sa spargi o usa metalica trebuie sa ai putere si tactica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POI...usor si cu grija.incearca cu un levier ceea ce s-ar pute sa nu functioneze daca nu ai putere iar daca nu inlatura clantza usii si de acolo sigur o sa te descurciwinkingdaca nici asa...cheama ajutoare de la exterior

| mgxxtreme13 a răspuns:

Deci vrei sa iesi, te-ai blocat inauntru sa zic asa?

| ionela_5345 a răspuns:

Mai bine le ceri o cheie parintilor decat sa gaci atata paguba!winking

| Iunny17miaow explică:

Imi va trebui curand. vreau sa ies cu forta...si imi poate spune si mie cineva cum sa o inlatur fara sa fac prea mult zgomot si sa nu dureze prea mult...