| alexandrusp a întrebat:

Cum semonteaza un gard de plasa sudata

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ti-as propune doua variante.In ambele cazuri ai nevoie de o bormasina ceva mai puternica, eventual un rotopercutor si burghiu cu varf vidia. Burghiul il alegi in functie de varianta preferata. 1-Poti da o gaura in stalp adanca de circa 8 cm, cu un burghiu de 10 sau 12, in care bati un diblu de lemn pe care-l cioplesti din brad.In acest diblu bati un cui mai gros, care sa ramana suficient afara cat sa-l indoi peste plasa. 2-In gaura data bagi ciment, introduci fier beton sau cui mai gros, la fel lasat in afara, astepti sa se usuce cimentul, apoi intorci cuiul peste plasa. Daca nu ai posibilitatea gauririi, foloseste coliere de tabla mai groasa, in jurul stalpului, stranse cu surub, care sa fixeze plasa de stalp.Succes!

8 răspunsuri:
| dorulacatus a răspuns:

Cel mai bun si detaliat raspuns il gasesti pe http://www.euconstructor.ro/......e-temelie/

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Problema sunt stalpii. Daca sunt din metal, prinsi in ciment, e bine sa sudezi pe ei niste carlige din fier beton, pe care sa le indoi peste plasa. Poti da gauri care sa traverseze stalpul si sa introduci un surub care sa,, agate,, plasa, strangand-o pe stalp, prin piulita la celalalt capat.Revin-o cu detalii, caci nu stiu de ce resurse dispui. Daca chemi,, meseriasi,, cred ca vei plati mai mult manopera decat materialele.

| alexandrusp explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumes de raspuns
stalpiisun din beton iar plasa este de aceea la val de 20m si vreau detalii despre cum se prind sarmele pentru ca gardul il fac singur
multumesc anticipat!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru alexandrusp):

Ti-as propune doua variante.In ambele cazuri ai nevoie de o bormasina ceva mai puternica, eventual un rotopercutor si burghiu cu varf vidia. Burghiul il alegi in functie de varianta preferata. 1-Poti da o gaura in stalp adanca de circa 8 cm, cu un burghiu de 10 sau 12, in care bati un diblu de lemn pe care-l cioplesti din brad.In acest diblu bati un cui mai gros, care sa ramana suficient afara cat sa-l indoi peste plasa. 2-In gaura data bagi ciment, introduci fier beton sau cui mai gros, la fel lasat in afara, astepti sa se usuce cimentul, apoi intorci cuiul peste plasa. Daca nu ai posibilitatea gauririi, foloseste coliere de tabla mai groasa, in jurul stalpului, stranse cu surub, care sa fixeze plasa de stalp.Succes!

| lucifer636 a răspuns:

Se pun stalpi de fier in beton sau se face o bordura pe toata lungimea gardului, dupa care se sudeaza plasa ce acei stalpi.

| alexandrusp explică (pentru lucifer636):

Multumesc... dar fac gard cu spalieri si plasa sudata si nu stiu sigur cum se pun sarmele

| alexandrusp explică:

Gardul il fac cu spalieri de beton stiu doar ca se prinde cu sarma dar mai mult...

| millyyy a răspuns:

Cu mana big grin FUNDA

| alexandrusp explică (pentru millyyy):

Nu stiam...
mersi oricum