| Lohmann_4418 a întrebat:

Rezista planseul fosei septice turnat din beton 8 cm grosime armat cu plasa sudata 4 mm sa trec cu autoturismul(1200kg)?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca e sa iei rezistenta la rupere a fier-betonului, la cel mai ordinar fier, OL-37, de 4 mm, ai o rezistenta de vreo 450 de kg. Acum, faptul ca este dispus in retea (plasa), ii creste rezistenta. Si daca mai pui si cei 8 cm de beton, cred ca nu ar trebui deloc saiti faci probleme in ce priveste trecerea cu autoturismul.
Eu am vazut o asemenea chestie, cind un tir plin cu caramida s-a prabusit cu o roata in fosa, dar acolo a fost vorba doar de vreo 2 cm de beton, si tirul era f incarcat (12 tone cel putin).

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Betonul rezista cel mai bine la compresiune.La arcuire(cazul de fata)rezista daca este armat bine cu fier beton (o armatura putin mai speciala ca pentru planseu).Mie imi pare cam subtire armatura de 4 mm patrati.La fier beton se calculeaza suprafata in sectiune (cerc), deci nu asi trece cu autoturismul.Respecte

| guardian18angel a răspuns:

Daca treci usurel, fara sa te duci intr-o cursa ca-n filme, eu zic ca da... happy e destul de gros.

Ciudata intrebare, totusi

| Kupoane a răspuns:

Salutare! Din punctul meu de vedere cred ca daca e doar o trecere usoara, o singura data, ar tine, dar nu e recomandat sa faci asta zilnic. Pentru un astfel de planseu era necesar pret plasa de Buzau de minim 6mm cum este explicat si aici: https://smartreview.ro/pret-plasa-de-buzau/

| andreipunctultau a răspuns:

Nu este foarte importanta masa... Cred ca la capacitatea asta nu ar trebui sa fie probleme...
Este foarte important modul in care se traverseaza. Trebuie sa fie usor. Cred ca ar tine, mai ales ca este armat cu plasa sudata. De curiozitate. cam cat ati platit pentru a face fosa? Am gasit fose foarte usor de montat si rezistente aici... http://foseministatii.ro/ dar cred ca si una facuta cu harletul merge :)