| Dragan_Iulian_1987 a întrebat:

Dacă am un cofrag cu înălțimea de 175 x lățimea de 257 si grosimea de 20 cm cat beton imi intra in cofrag?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

0,55 mc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai avea si 8 clase, ai sti.
Revenind la beton, o sa-ti intre sub 1mc.
Mai exact, 0.9mc

| relian a răspuns:

Lui darrio i-a dat 0.55 mc el stie cum a facut dar e bun si asa laughing
Vorba cuiva daca nu stii nici chestii elementare e de naspa rau.
Volumu se face inmultind toate cele 3 masuratori ce ai dat tu, asta simplu vorbind, dar trebuie ca toate masuratorile sa fie in cm sau metri, nu calculezi amestecand metri cu cm laughing ok? Ca sa faci direct mc atunci faci calcul in metri.

Dar probabil nu stii cati metri are 175 cm laughing naspa, dar cum o dai tot trebuie sa transformi cm cubi in metri cubi, asta daca ai lasa asa cum ai dat tu masuratorile alea.
Deci faci 175x257x20 =89950 cm cubi, dar trebuie sa transformi cm cubi in m cubi laughing ca urmare sa nu te incurci in cifre faci cam asa :

1. 75x2. 57x0.2 = 0.899 metri cubi.

Adica 175 cm inseamna 1 metru si 75 cm care se scrie 1.75, sau 1, 75, dar cand folosesti calculatorul nu ai virgula ai punct asa c a faci 1.75, sau 2.57, iar 20 cm fac 0.2 metri ok?

Asa se calculeaza volumul, inmultesti latimea cu lungimea si inaltimea sau grosimea si aia e tot.

Invata si pe darrio cum se face, lui i-a dat 0.55 mc laughing

| Jeonghyeo a răspuns:

0.8995 m^3