| Tarzhan a întrebat:

Daca am un tv cu puterea de 55 watt si consumul anual 76 kwh, cat consuma intr-o luna respectiv un an? Întreb doar de curiozitate.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am un tv cu... consumul anual 76 kwh"
apoi
"cat consuma intr-... un an?"

păi, tocmai ai răspuns

| Tarzhan explică (pentru sierra1):

Ma refeream la un pret ( in lei )

| sierra1 a răspuns (pentru Tarzhan):

Inmulțește consumul anual cu cca. 50 bani/kw și vezi ce iese.

prețuri aici:
http://www.electricafurnizare.ro/......zate-anre/

| mihai69 a răspuns:

Prețurile diferă de la un furnizor la altul, și la un același furnizor - diferă în funcție de zona geografică unde se află consumatorul.
În medie, acum un kWh costă cam 70 de bani (pentru că include și TVA, accize, certificate verzi), dar pot fi diferențe relativ mari, în funcție de contractul individual.
Consumul pe lună = 55 x (nr. ore de folosire / zi) x 30 / 1000 kWh.
Pe an = Cons. lunar x 365 kWh.
Simplu.

| relian a răspuns:

laughing pai depinmde cat il folosesti nu crezi? Asa de unde sa stim noi cat timp folosesti tu acel TV pe zi, cate ore.Tu trebuie sa stii cat consuma la ora, apoi cate ore folosesti zilnic ai aia e tot ai aflat.dar astea tu trebuie deja sa le stii.
Cred nu stiu sigur dar aia 55 wat e consumu la ora.acu depinde cate ore te uiti tu zilnic la tv, daca stii ai aflat deja laughing
Dar de ce te intereseaza chestia asta? Sa nu spui ca nu te mai uiti la tv ca consumi curent laughing ori ai intrebat doara asa ca idee? Dal la jalea de tv ca nu-i scump, adica nu consuma mult.Sa iti faci griji de consum cand ai boiler electric, cand ai masina de spalat care incalzeset apa, am vazut numa asa aveti masini de spalat acolo, pai astea consuma de te rupe, sau centrala electrica.Tu iti faci probele de un prapadit de TV laughing care nu consuma nici cat consuma un bec probabil

| Tarzhan explică (pentru relian):

Stai calm ca nu îmi fac griji din cauza consumului, era doar o curiozitate?

| relian a răspuns (pentru Tarzhan):

Pai curiozitate aia e stii consumu la ora, stii cate ore te uit pe zi, ala e consumu.Pretu depinde cat platesti tu pe kw alora care iti dau curentul electric, te uiti pe chitanta ceti dau aia, acolo e trecut pretu pe kw.Nu are cum sa fie ala consumu pe an cum zice cineva. Daca consumul pe ora ar fi 55 w in 24 de ora ai deja 1.3 kw pe zi, iar pe an ar fi de 468 kw asta daca ar merge intruna.
Aia 76 kw ar putea fi asa o estimare, cam cat se uita un om la tv sa zic intr-un an.Deci este o estimare, nu este un calcul precis.asta numai tu poti face, asta daca stii cate ore te uiti, ori notezi, monitorizezi zilnic cate ore te uiti.Ori poti sa pui un contor la priza de la tv asa vei stii dupa un an cat ai consumat exact la virgula laughing.
Daca ala este un estimate de kw aia 76 kw pe an, asta insemna ca ei au calculat ca un om se uita la tv aproximativ 1380 de ore pe an laughing
Asa o fi un om sar uita in jur de 3-4 ore pe zi la tv.Adevaru e ca daca te uiti la un film si ala dureaza 3-4 ore cam aia e, daca mai te uiti si la stiri, mai tin si alea ceva, cam acolo e.Filmu nu tine 3 ore dar cu reclame cu tot, timpul cam ala e, ca la un film de te uiti, cand revine dupa o reclama nici nu mai stii de fapt la ce anume te uitai laughing