| dannys a întrebat:

Daca au aparut in casa azi gandacii de apartament si am cumparat un insecticid si trebuie preparat cu apa, daca eu il folosesc fara apa nu este mai puternic asa sa distrug aia 2-3 gandaci.Mi se poate intampla ceva daca dorm in apartament cand il folosesc cu apa sau fara apa?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Prepararea cu apa si aplicarea sa faci cu geamul deschis sau chiar in aer liber (pe balcon).
Aplicarea o faci tot cu geamul deschis, repede, in zonele unde circula gandacii: langa soba de gatit /aragaz, tevi (de gaz, incalzire, apa, canalizare), eventuale fisuri intre etaje /apartamente unde pot intra gandacii.
De asemenea, in bucatarie se da in jur, pe langa pereti, dra si sub masa si mobilier, unde pot exista resturi /urme de mancare, grasime. NU SE SPALA PE JOS inainte de aplicarea solutiei, doar DUPA tratament, care este indicat sa fie de CEL PUTIN 6 ORE, preferabil 1-2 zile.

Problema este ca, gandacii cand apar in apartament (mai ales cand se vad si ziua), atunci deja este INVAZIE in bloc si in blocurile invecinate, gandacii vor reveni din vecini, tot mai multi!
Intreaba si VECINII daca au asemenea problema!

SINGURA sansa de a scapa de o asemenea invazie este o actiune de DEZINSECTARE GENERALA in toate blocurile invecinate DEODATA, care sunt mai aproape de 20 metrii unul de altul, precum si pe caile de acces si in jurul tomberoanelor de gunoi!
Trebuie discutat cu ADMINISTRATORUL blocului, iar toti administratorii din vecinatati impreuna sa contracteze o firma specializata pentru dezinsectare!
Actiunea va trebui efectuata in 3-4 randuri in TOATE apartamentele si anexele blocurilor invecinate!

Este bine sa se apeleze la Directia de Sanatate Publica, cerand ajutorul pentru STOPAREA INFECTIEI.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca il folosesti fara apa nu prea iti ajunge zic eu sa dai peste tot.Nici nu stiu ce categorie de otrava este.
Uite cineva spune ca sunt granule, alea tot otrava e laughing cai granula cai lichid parca nu-i tot dracu ala.Lichidu ala dupa cel dai se usuca deci asa periculos n-ar fi.
Mai intreba cineva pe aici de gandacii astia, nu stia ce sunt.
Cauta mai bine capcane, intrebi acolo de unde ai luat insecticidu ala capacane pe unde se gasesc.Capcanele nu-s otravitoare pentru nimeni, nici pentru gandaci laughing dar totusi ii prinde, nu mai stau sa explic cum, o sa vezi tu despre cei vorba.

| Samariteanul a răspuns:

In timpul in care dai cu insecticid in apartament e bine sa nu stai acolo vreo 2 zile, pana la urma gandeste-te ca e otrava si nu pot sa stai in aerul ala.EU zic mai bine sa iei granule, ca pentru soareci, doar ca pentru gandaci si sa le pui acolo unde ai vazut gandacii, iar ei o sa le manance si o sa moara.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Pui apa dar un pic mai putin decat trebuie un pic mai concentrat dai dimineata si nu stai an incapere revi dupa cateva ore si aerisesti...