| ViviC a întrebat:

Buna ziua! Imi poate recomanda cineva un insecticid foarte puternic si periculos? Am cautat peste tot un insecticid pentru termite in lemn si nu gasesc ceva bun, sa scap de ele.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema termitelor este mare (mai ales in nordul continentului American) unde se fac multe constructii de lemn.
Deseori, este mai usor si mai ieftin sa-ti refaci (parte din) casa sau sa faci tratament preventiv a lemnului.
Tratamentul impotriva termitelor este complicat, scump si deseori fara a scapa definitiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimeni, asa a murit Madalina manole cu furadan chipurile îi trebuia pentru gîndacii de gradină, dar ea la baut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca spray-ul asta de la Raid: https://altex.ro/spray-anti-gandaci-si-furnici-raid-600ml/cpd/CON684505/
Eu l-am folosit la furnici, termite si alte taratoare, are efect. Doar ca trebuie sa il dai local, unde vezi insectele. Se pulverizeaza lichid in jos, nu e gaz.
Daca vrei un efect generalizat, trebuie sa chemi o echipa cu aparatura speciala, sa trateze tot lemnul expus, toata baza constructiei...

| relian a răspuns:

Nu iti trebuie insecticid puternic, ai nevoie de ceva pentru furnici.De regula substantele astea mai puternice nu se vand catre populatie,de aia nici nu scapa omu de ganganii asa usor.

Daca cunosti pe cineva si lucreaza la firme de astea deparazitare,ori cum se mai numesc,aia au substante f bune,ar putea ori ala sa vina sa te ajute,ori sa iti dea,asta daca are incredere sa dai unde spui si nu altceva.

Ori cheama o firma,aia iti vor pune asa periodic la an sau juma de an ceva substante si va tine la distanta termitele.
Se baga in pamant in jurul casei a constructiei, cel putin eu asa vad pe aici pe unde sunt.

Sa iti zic ce am observat la o casa aici. Au dat jos ce era pe afara, iar profilele alea de lemn, aici asa se fac casele din profile de lemn sau metal, din alea de metal le stii si tu, sunt si in RO.Astea de lemn sunt la fel ca dimensiune ca alea de lemn, ceva gen 10x5 cm maxim.
Asa ce voiam sa zic, lemnele alea erau mancate de termite, au pus alte lemne, apoi intr-un loc, nu stiu cauza dar pusese pe aceste profile pe partea din exterior osb.Acolo nu sa atins zare de termita laughing lemnul era ca si nou.

De acolo am mai invatat ceva, faci la exterior cu osb placaj de ala cu glue in el si nu mai intra termitele.
Aici pe acoperis asa se pune osb nu se foloseste scandura de lemn, este scumpa.
Acoperisurile aici tot cu profile de alea de lemn dar si dupa 50 de ani zici cas noi, asa arata.
Tu ce anume vrei sa faci, pentru ce vrei sa omori termitele?

| Mirel4412 a răspuns:

Cel mai indicat e sa te duci la un magazin specializat, probabil ai facut asta deja, mai incearca.