| DjSannan a întrebat:

Buna o informatie as dori cu creionul de tensiune pot verifica daca este curent la priza si daca da ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cu creionul de tensiune poti verifica daca exista tensiune pe faza (daca priza nu este una protejata pentru copii, caz in care nu poti introduce creionul), insa nu poti verifica daca este in regula si nulul. Orice creion de tensiune face acelasi lucru, nu trebuie sa fie unul special.
Pentru a verifica complet priza, ar fi mai utila o lampa de control. Aceasta se poate improviza foarte rapid, folosind o dulie, doua bucati de cablu si un bec.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Se poate verifica.Ce sa recomand? Un creion de tensiune.Care se gaseste la orice magazin gen chinezarie sau la 38.

| K0sti a răspuns:

Pai nu pentru asta e facut? Recomandam sa te trezesti inainte de a pune intrebari!

| DjSannan explică (pentru K0sti):

Eu nu sunt specialist ca si tine altfel nu puneam intrebarea

| K0sti a răspuns (pentru DjSannan):

Las-o naiba, ca nu trebuie sa fii specialist sa bagi un creion de tensiune intr-o priza sa vezi daca ai curent. Chestie elementara care s-a facut la fizica la scoala.
Da nu asta e problema, ci modul cum ai pus intrebarea! Tu ce intelegi din intrebarea aia, mai exact din a doua parte a ei?

| DjSannan explică (pentru K0sti):

Am spus asa "' si daca da atunci ce imi recomandati "" adica ce fel de creion de tensiune imi recomandati, banuiesc ca sunt de mai multe feluri. Ar fi culmea sa nu inteleg intrebarea pe care am pus-o eu. Oare la ce m-am putut referi? In fine

| K0sti a răspuns (pentru DjSannan):

Nu stiu la ce te-ai referit, dar intrebarea ar fi trebuit sa sune asa" "Buna o informatie as dori cu creionul de tensiune pot verifica daca este curent la priza si daca da ce "creion" imi recomandati?" Asa puteam sa-ti recomand o pizza! happy

| DjSannan explică (pentru K0sti):

Nu are rost sa continuam, intrebarea era direct la subiect nu mai era nevoie de multe indicatii.O zi buna