| 3243F6 a întrebat:

Daca vrei sa cumperi un apartament intr-un bloc care acum se construieste, ai voie sa participi la toate etapele constructiei si sa compari ceea ce se construieste cu ceea ce este in planuri?
Sau nici nu este neaparat nevoie sa cumperi ca sa ai acces la planuri si vizite?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Poți ruga un arhitect, un inginer constructor și/sau un diriginte de șantier să facă lucrul acesta. Este foarte bine să faci așa, să nu te trezești furat cu ocaua mică.

Îți recomand cu drag acest ghid: https://www.elefant.ro/......71a988b248

| 3243F6 explică (pentru TheGentleman):

Intr-adevar, cel mai bine este sa platesti un profesionist care sa fie de partea ta si sa se uite in locul tau.
Mersi pentru carte.

| dullcat a răspuns (pentru TheGentleman):

Arhitectul Radu Negoita are si articole scrise despre capcana apartamentelor, plus analize pe diferite tipologii de apartamente postate pe propria pagina de Facebook.

https://economie.hotnews.ro/......isodul.htm

https://economie.hotnews.ro/......cuinta.htm

https://economie.hotnews.ro/......u-util.htm

https://economie.hotnews.ro/......smului.htm

https://economie.hotnews.ro/......st-lux.htm

https://economie.hotnews.ro/......i-mici.htm

39 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acces in santier efectiv nu vei avea decat spre final in principiu din motive de siguranta.
Bineinteles, daca dai peste un dezvltator / constructor mai deschis la astfel de chestii vei putea merge efectiv in santier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai voie.

| dullcat a răspuns:

In mod normal ar fi civilizat si de bun simt ce spui tu, dar in Romania nu se va intampla decat peste 100 de ani asa.Tu crezi ca le zice rechini imobiliari degeaba? laughing Cumperi apartamentul si constati suprizele si neregulile in timp ce traiesti acolo.In alte cazuri proiectul nici macar nu ajunge la receptie pentru ca respectivii sunt asa de mari investitori incat totul se intampla pe banii clientilor care au platit in avans pentru niste apartamente care nu exista.Din perspectiva mea astia sunt gainari, nu investitori.Cam asa functioneaza la noi.

Daca te afli in rolul de cumparaturi e obligatoriu sa citeste tot ce scrie aici la ghid achizitie apartamente : https://undelocuiesc.eu/#
Cred ca trebuie sa iti introduci emailul daca doresti sa descarci pdf-ul gratis (eu am facut asta acum ceva ani) in care ai toate informatiile regasite si pe site, la un loc.Dar imi poti spune sa-ti trimit eu un link wetransfer daca crezi ca e dubios (nu e).

| johnnny123 a răspuns:

Daaa, cu siguranță te vor primi pe șantier să faci tu inspecții "pe persoană fizică" la orice oră, în toate fazele construcției. Abia așteaptă dezvoltatorii imobiliari să-ți dea raportul despre ce beton și ce armături folosesc.

La fel cum dacă-ți cumperi o doză de Coca-Cola te lasă Coca-Cola să faci turul fabricii și să supraveghezi toate etapele de producție.

| gabicoo a răspuns:

Din motive de "siguranță" nu ți se va permite accesul pe șantier! Am folosit ghilimele pentru:
- siguranța ta și pentru că legislația nu permite accesul persoanelor străine pe un șantier.
- siguranța lor pentru ca să nu sesizezi unele vicii de execuție a lucrării - tipic românesc!

Să fii iubit!

| VoidEternal a răspuns:

Pana nu cumperi, nu prea are nimeni de ce sa iti arate tie planuri si/sau ce si cum se construieste. Sau chiar sa iti permita accesul pe o proprietate privata daca nu vor.

Daca eu as fi constructor, chiar daca as folosi materiale de cea mai buna calitate si cei mai buni meseriasi, as prefera sa nu vand unei asemenea persoane. Genul asta de oameni tot timpul gasesc ceva de comentat si au impresia ca stiu ei mai bine ce si cum e de facut.

Răspuns utilizator avertizat
| VoidEternal a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Și eu ce am zis? Spala-te pe ochi și mai citește o data.

| VoidEternal a răspuns:

Bă da grețos te-a mai făcut ma- ta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns:

Nu ai acces pe șantier.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Dezvoltatorul construiește cum e proiectul.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Răspunsul meu este următorul.
De ce n-aș cumpăra ceva ce nu există? Pentru că nu există!

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Pentru ca ai preturi mult mai mici decat cele deja construite... logic.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Prețuri mai mici?
Prefer 10 lei din zece lei. Decât nimic dintr-o sută de lei

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Da preturi mai mici.
Nu stiu despre ce 10 lei sau 100 lei vorbesti tu, dar la un apartament achizitionat in faza de proiect poti sa iesi mai ieftin cu 30-40.000 euro. Poate la tine cresc in copac, poate la altii nu. Poate unii cumpara pentru investitii. Stii, marii investitori in imobiliare asa fac, cumpara in faza de proiect si vand uneori chiar si cu 50% mai mult cand e gata.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Hai să mă fac înțeles.
Prefer să căștig 100% dintr-o sumă mică, Decăt 0% dintr-o sumă mare.
Cunosc oamenii de care vorbești și tu. Care au regretat decizia asta. Sau cazuri și nasoale, au rămas fără nici un ban.

| Drake21 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Cumperi actiuni la coca-cola

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

0,0006 dar esti om de afaceri

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Prețul mic este momeală ieftină și răsuflată. A Cumpăra un apartament in aer, la 15 metri inălțime șio neconstruit. E Egal cu a te căsători cu o fată frumoasă, bună la suflet și gospodină. Doar că incă e nenăscută.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mda. Zici și tu bănuieli.
Uite eu am cumpărat acum 4 ani acel aer și nu mi-a tras nimeni țeapă. Am luat un apartament care acum valorează cu 40% mai mult. Nu e nicio momeala. Dezvoltatorii au nevoie de bani așa că vând în avans. Ei iau banii pe avans, tu dai mai puțin dar îți asumi o perioada mare până ai apartamentul. Așa funcționează. Că ai auzit tu un caz cu un dezvoltator e altă treabă. Oricum bănuiesc că nu ai vreun plan sa iei vreun apartament in viitorul apropiat așa că vorbești și tu vorbe

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Mă bucur pentru tine.
Enjoy it!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Fă un copy / paste la următorul text.

Zeci de români care își doreau o casă au fost păcăliți de un așa zis constructor din Hunedoara: "Un fel de schemă piramidală"

| Drake21 a răspuns:

Nu este neaparat nevoie sa cumperi, de obicei iti procureaza creatorul de blocuri toate informatiile de care vrei sa stii, din ce este construit blocul pana la cel m ai mic detaliu, si tu dupa decizi daca cumperi sau nu dinainte un apartament acolo

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Bine acum nu poti sa te duci tu la om sa ii spui cu ce sa construiascarolling on the floor)) omu iti spune iti convine bine nu iarasi bine, cumpara altii

| dullcat a răspuns (pentru Drake21):

Cand omul pune numai eticheta de lux peste tot si construieste cu materiale execrabile, niste ghetouri moderne, ba cam ar trebui sa ii bati obrazul si sa-i spui ca nu asa se face.Toti se lauda cu lux dar un procent infim construiesc la standard ridicat, restul sunt doar locuinte sociale la preturi nesimtit de colosale.

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Nu stiu cine construieste ghetouri

| dullcat a răspuns (pentru Drake21):

Te informezi si afli.

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Ar fi bine daca ar renova si toate ghetourile decat sa nu faca nimic, chiar statul sa renoveze toate blocurile cu risc ridicat

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Ma apuc de politica ca sa va renovez toate blocurile, sa ma votezi Dragonul21, votati dragonul

| dullcat a răspuns (pentru Drake21):

Intai afla pe ce lume traiesti si apoi propune minciuni politice.laughing

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

"procureaza"?

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Eu sunt cinstit, nu stiu dupa ce ajung si eu ca ei in parlament

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

Sau informeaza

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianFoanga a răspuns:

Nu nepoate. Tu dai banii si speri ca domnii constructori sa se apuce de treaba.