| Bogdiii93 a întrebat:

Cand iti cumperi un apartament intr-un bloc, la taxe iti trece numele exact cand te-ai mutat in apartament sau inainte sa te muti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar, te referi la impozite si taxe sau la sumele datorate ca intretinere la Asociatia de proprietari?
In primuil caz trebuie sa duci o copie a contractului la compartimentul impozite si taxe de la primaria domiciliului, in al doilea trebuie sa te duci la Asociatia de proprietari sa te ia in evidenta, trebuie si acolo sa le prezinti contractul sau actul de identitate cu noul domiciliu si sa declari membrii de familie si alte persoane care locuiesc cu tine, asa ca trebuie sa-ti treaca numele si prenumele pe tabelul cu datoriile.

| Bogdiii93 explică (pentru Ioandelasal):

Si cand iti trece numele pe tabel la taxe, inainte sa te muti sau cand te-ai mutat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdiii93):

In mod normal trebuie sa mergi tu sa te inscrii, dupa data prevazuta in contractul de vanzare-cumparare ca data cand intra in vigoare/cand se prevede predarea apartamentului. Cheltuielile cu spatiile comune trebuiesc platite dupa suprafata apartamentului si indiferent ca locuieste sau nu cineva in el. Daca nu te duci sa te inscrii la Asociatia de proprietari nu te poate trece pe tabel si poti acumula restante la cheltuielile comune.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După cumpărare trebuie să mergi la administratorul de bloc pentru a te trece în cartea de imobil, cheltuielile comune sunt plătite de tine din momentul schimbării proprietarului acelui apartament.
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din momentul in care il cumperi si ai incheiat actul notarial. Te muti cand vrei dar taxele le platesti din prima zi.