| krissstian a întrebat:

as dori sa imi spuneti si mie cum ar trebui sa procedez in cazul in care vreau sa dau un apartament plus o diferenta de 10.000 E in schimbul constructiei unei case pe terenul celui care se obliga sa mi-o construiasca la cheie, mai precis ce acte se intocmesc in astfel de situatii, mentionez ca persoana care imi construieste casa o aduce la cheie utilata si cu toate utilitatile mai putin bransamentul gazelor. Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa inchei un contract de vanzare-cumparare a apartamentului, la un notar public si apoi un contract de executie a casei, care poate fi sub semnatura privata (fara a fi necesara autentificarea).
In contractul de vanzare-cumparare veti trece pretul stabilit pentru executia casei, minus cei 10.000 euro care ii dai in plus iar in cel de executie al casei pretul total, cu specificatia ca ai platit un avans egal cu pretul apartamentului si vei plati inca 10.000 euro la terminarea lucrarilor. In acest contract este bine ca, la obiectul contractului, sa detaliezi cum va fi constructia, respectiv data la cheie, suprafata, tipul (parter ori P+1, P+2, dupa caz), faptul ca-ti atribuie terenul in folosinta pe durata existentei constructiei(cu indicarea suprafetei de teren), eventual cu posibilitate de cumparare, durata executiei, calitatea lucrarilor, sanctiuni pentru depasirea termenului de executie ori lucrari de calitate mai slaba, etc. Este bine ca acest contract sa fie redactat de catre un jurist, pentru a fi pe deplin legal si a contine toate prevederile necesare. Numai bine!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Se fac acte prin Notar! Apeleaza la un notar autorizat si-ti da toate detaliile.Sa ai bafta!

| DH01 a răspuns:

Apeleaza la un notar autorizat si-ti da toate detaliile,nu fa cum zic altii, ca tu ai de pierdut, notarul stie cel mai bine.Bafta.