| papabuna41 a întrebat:

De cat BCA am nevoie pentru o camera de 5x5, scazand o usa si un geam simplu nu dublu? si cat adeziv de zidit? multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E putin 2, 20 inaltime, minim 2, 40, a.i. cu centura sa treci de 2 si jumatate. Ba chiar 2, 60, pentru mai ales daca mai vine si o sapa, izolatie la podea si planseu, un parchet mai gros samd.
Dupa socoata mea, la 2, 40 inaltime, la 25 cm grosimea zidului (fiind ziduri exterioare) iti trebuie aproape 12 mc. Vanzarea se face oricum la palet, poti sa iei sub 12 mc, ca nu am socotit stalpii de la colturi, buiandrugii, grosimea rosturilor etc. Daca il cladesti totusi pe 20, iti ajung 10 mc.
Socoteala lui Ungureanus este gresita, nu am urmarit-o, dar evident nu ai cum sa zidesti o camera de 5/5 cu 1 palet si jumatate BCA.
La adeziv consumul "normat" este sacul si metrul cub, dar daca il intinzi cu gletiera cu dinti, ca la gresie, garantat vei consuma mai putin.

| papabuna41 explică (pentru regis):

Multumesc domnilor! la 2.50 inaltime, ar fi ok.deci?

| regis a răspuns (pentru papabuna41):

2,50 iti iese doar daca faci zidul de 20 de gros. In acest caz iti ajung (si iti si raman) 10 mc. Daca vrei zid de 25, iti iese 2, 40 inaltimea, vezi calculul de mai sus.

| Ungureanus a răspuns (pentru regis):

Am gresit eu, m-am gandit la palet de bca dar am scris mc

| Ungureanus a răspuns:

1 mc bca 24x20x62 =9mp daca e zidit pe 24 si 11mp daca e zidit pe 20. tu ai 5x5m,deci 20x2, 2(am pus 2, 20 inaltimea peretelui)=44 mp, din care scazi usa si geamul, ar ramane cca 40 mp de zid 4, 5 mc zidit pe 24 sau 3, 7 mc zidit pe 20.adezivul consumat depinde si de cel care zideste

| arva a răspuns:

Salut. volumul este L x l x h=m3 minus usa si geamul

| regis a răspuns (pentru arva):

Si cine te-a intrebat cum se calculeaza volumul? Omul intreba de cat BCA are nevoie, nu care e formula volumului...