| Dumitru_Doru_1953 a întrebat:

De ce in zona WC-ului de serviciu miroase foarte urat uneori ( a usturoi stricat) iar in zona baii nu miroase urat niciodata. Sunt situate in capetele apartamentului care e stil vagon. Coloanele sunt diferite. Subsolul nu este inundat. Stau la bloc.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil il folosesti mai rar si unul din sifoane a pierdut dopul de apa, cel mai adesea este vorba de sifonul de pardoseala.

| Dumitru_Doru_1953 explică (pentru regis):

Multumesc tuturor, am pus problema si la administratie, cica problema e la toti, ei (administratia) stiu care e cauza, pe coloana sefului de scara au rezolvat-o deja si urmeaza celelalte coloane.

Bula
| Bula a răspuns:

Mirosurile pot fi din doua motive:
1. de la picaturi de urina stropite accidental langa WC - se spala cu detergent capacul, WC-ul, respectiv in jurul lui
2. de la canalul de scurgere neastupat - aici putem distinge sifoanele chiuvetelor sau de pardoseala ramase fara apa (se completeaza cu apa la nevoie, iar apa inchide calea de refulare a mirosului de canal), precum si eventuale imbinari fisurate ale tevii de canalizare (care trebuie astupate prin chituire, de exemplu cu Poxipol)

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca sunt multi care arunca diferite resturi menajere in vasul wc. Si tie iti iese mirosul pe undeva, desi nu ar trebui pentru ca ai sifon la vasul de toaleta.

| Violleta2022 a răspuns:

In caz de nu stiai, cand baietii fac pipi, sare urina pe capacul wc-uloui si la incheietura capacului WC-ului, se mai prelinge si pe langa wc... de aceea este necesar sa fie spalat cu apa fiarta si detergent, la fiecare 2-5 zile, ca sa nu mai miroasa!
In plus, covorasul din fata wc-ului, trebuie spalat mai des, ca se imbiba si el cu stropi de urina.

| sasaomulsubtire a răspuns:

Cred ca mirosul vine inapoi de pe retea si problema ar fi de la sifonul baii. Probabil a ramas fara apa pe teava si v-as recomanda sa scoateti capacul din mijlocul baii, de la sifon, si sa il acoperiti cu un nylon o perioada, pana ce se rezolva problema.

| Bula a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Daca mirosul vine prin sifon, atunci se toarna apa in el, nu se astupa cu carpe sau nailon tongue

| Mihaivoicu01 a răspuns:

Daca aveti sifon de scurgere in pardoseala el este singurul vinovat daca nu se poate sa aveti vreo fisura in teava de canalizare