| Lapusneanu a întrebat:

De ce se aburesc geamurile termopan? la mijloc nu ar trebui sa fie un gaz termoizolant?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Geamurile termopan se aburesc din cauza fenomenului de condens, care apare atunci cand vaporii de apa din aer intalnesc suprafata rece a geamului. Daca aburirea se produce intre cele doua foi de sticla, inseamna ca sticla nu este etansa, singura solutie practica fiind inlocuirea sticlei.
Intre cele doua foi de sticla normal ar fi sa se introduca argon, insa in practica asta se face numai la firmele serioase si contra cost.

| RS4 a răspuns:

Depinde de firma care le-a facut! trebuie stiut un lucru : ceva ce e ieftin nu prea are cum fi mai bun decat altceva mai scump!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu ar trebui sa aburesca decat in cazuri extreme gen se incalzeste camera foarte repede si foarte tare. daca se aburesc si fara shimbari bruste de temperatura atunci este o problema cu ele, undeva nu sunt montate cum trebuie, vreun cheder nu e fixat bine, etc

| AgathaRo a răspuns:

Asa zisul gas dintre sticla se numeste argon, iar dupa 6 luni devine aer dispare.Geamurile fac condens cam de 1 deget (2 cm) in cele 4 laturi ceea ce este normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez in domeniu de foarte multi ani. Daca geamurile condenseaza intre foile de sticla, acel geam este defect si trebuie inlocuit. Daca face condens la partea inferioara pe interior, termopanul te atentioneaza ca ai depasit umiditatea in incapere.Alte cauze nu exista.

| ovidiu8msn a răspuns:

Si mie mi se mai abureste la bucatarie atrunci cand este mult abur, in rest sunt OK. Teoretic ar trebui,
insa practic...