| mariusluisa a întrebat:

Decat sa imi cumpar o masina cu 5mii de euro mai bine imi iau animale. m-am gandit sa imi iau vaci sa dea lapte sa il vand oare fac ceva profit si in cat timp daca va pricepeti as scooate parleala sau sa-mi iau oi mai bine ii? m-am gandit si la gaini da parerea mea ca gainile u prea faci cine stie ce funda pentru ajutor

4 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

rolling on the floor)))))))))))), ia niste boi... dau aia un lapte de toata regula, dar trebuie sai mulgi putin mai tare si mai rapid asa...

| lovem3 a răspuns:

Eu sunt de parere ca oile ar face mai mult profit. gasesti un cioban sa stea cu ele la stana. ai branza ai lana ai carne de la ele... depinde cate oi iti iei daca cumperi suficiente cred ca ai putea face si intr-un an profit. succes!

| Arekandera a răspuns:

Nu cred ca e ceva profitabil! daca iti iei de exemplu 10 vaci,pentru alea iti trebuie furaje, oameni care sa te ajute la treburi, iar litrul de lapte de la producator e maxim 8 mii (lei vechi), asta pentru lapte de calitate(grasimea min 4%...axeaza-te pe altceva.

| IbeS a răspuns:

Nu te poti axa doar pe un lucru, din 5 mii iti cumperi 10 vaci si atat, trebuie sa gasesti un furnizor ca sa vinzi laptele. Parerea mea este sa te axezi pe toate,winkingiti cumperi gaini si te poti inmulti foarte repede, Acum se da 1500 de euro timp de cinci ani. Trebuie sa ai vreo 3-4 ha de pamant+plus 4-5 vaci si obtii anual 1500 de euro. Trebuie sa iti faci niste acte de fermier, si atat,. Se merita sa iti faci o ferma, nu doar de vaci, ci in general de animale, ai profit frumos. Deja 1500 de euro+plus ca iesi in profit si cu laptele, trebuie sa te inmultesti cu ele ca sa primesti pe tot parcursul banii. Bafta la ferma, vreau sa imi fac si eu una. E frumoasa viata de la tara.winking