| anonim_4396 a întrebat:

Deci... la bucatarie am o fereastra care da exact in balcon. Si as vrea sa fac o mica modificare in bucatarie..in loc de fereastra sa fac o usa! De unde pot obtine aprobarile pentru o astfel de modificare? platesc ceva taxe? Dar imi aproba? oare este zidul de rezistenta al blocului?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Autorizatia se scoate de la primarie, insa iti trebuie in primul rand un proiect, o sumedenie de aprobari si te costa o basca de bani. Zidul de sub geam nu poate fi de rezistenta, daca vrei sa si pui usa mai larga decat actualul geam, atunci s-ar putea sa intalnesti si un stalp de rezistenta, dar e putin probabil.
Daca esti mai fricos din fire si te temi ca un vecin te-ar putea reclama si te poti trezi cu un control (desi in casa ta nu poate intra nimeni fara mandat), poti programa operatiunea in cursul zilei de sambata, cand institutiile abilitate nu lucreazawinking.

| VadTot a răspuns (pentru regis):

Si cum il pot da jos si sa i dau forma unei usi in asa fel sa pot pune o usa?

| regis a răspuns (pentru VadTot):

Depinde de materialul de constructie folosit. Daca la o zidarie de caramida sau de BCA poti folosi unelte simple (dalta si ciocan, baros, flex sau chiar un fierastrau), la un perete de beton ai nevoie de un pichamar. Indiferent de situatie, vei ajunge la concluzia ca nu intotdeauna este mai usor sa strici decat sa construiesti...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poti obtine de la primaria localitatii, cu conditia ca modificarea sa nu afecteze structura de rezistenta a blocului. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns:

Peretele exterior, cel care prezinta fereastra actuala nu este perete de rezistenta. Nu ai nevoie de autorizatie de la cine stie ce institutie de rahat de la stat!winking
Am facut si eu asta, fara sa am nevoie de vreo autorizatie. Chestie verificata!winking