| mentholinks a întrebat:

Oare ce vrea Dumnezeu de la noi? Noi suntem ca niste gandaci de bucatarie pe planeta asta.

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa e, suntem mici în comparaţie cu Dumnezeu. El vrea ca noi sa ascultam de sfaturile biblice care ne ajuta sa fim fericiți și împliniți. Apoi, studiind atent Biblia aflam și care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pământ și oameni.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

Aceasta aroganta ma surprinde. Prin ce ai spus : "scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant si oameni", rezuma faptul ca tu spui ca pamantul este singura planeta din tot universul care sustine viata, si noi oamenii suntem singura civilizatie care exista in tot universul. Nu este asa, sunt probabil milioane de civilizatii doar in galaxia noastra, si sunt miliarde de galaxii in tot universul, iar universul este in expansiune, su sta pe loc, deci realizezi ca ce ai spus este o mare prostie? Exista si alte fiinte inteligente aici in univers, omul nu este singura fiinta inteligenta, si un creator suprem nu are cum sa existe, el de unde a venit, nimic nu poate sa fie acolo dintotdeauna, orice apare de undeva, universul a aparut de la big bang, iar big bang-ul nu stiu cum s-a produs, ca nu am fost acolo, macar stiinta incearca sa ofere niste raspunsuri, pe cand religia spune ca Dumnezeu a fost acolo dintotdeauna, si asa ceva nu este posibil, deci nu are cum sa fie dintotdeauna, daca el chiar exista, si pe el trebuie sa il fi creat cineva, si pe acel cineva, sa il fi creat altcineva, si tot asa putem sa o tinem la nesfarsit. Deci este imposibil. Imi cer scuze daca am greseli gramaticale, m-am grabit sa scriu acest comentariu, si nu m-am mai uitat sa corectez vreo greseala. Bye!

| danay72 a răspuns (pentru Mayhem666):

Intr-adevăr există în univers și alte ființe spirituale.
Cat despre big-bang, acesta e un subiect care pretinde o discuție mai lunga.
Ipoteza conform căreia Universul este rezultatul întâmplării pretinde să crezi în ceea ce oamenii de ştiinţă au numit o serie de „accidente norocoase" sau de „coincidenţe". De exemplu, Universul este format dintr-⁠o mulţime de atomi de hidrogen şi heliu, cei mai simpli atomi existenţi. Însă pentru ca să existe viaţă nu ajunge doar hidrogen, ci trebuie şi o mulţime de atomi mai complecşi, mai ales carbon şi oxigen. Oamenii de ştiinţă se întreabă de unde au apărut aceşti atomi preţioşi.
E o simplă coincidenţă că atomii complecşi necesari întreţinerii vieţii sunt produşi în interiorul anumitor stele gigantice? Şi nu e decât o întâmplare că unele dintre aceste stele gigantice explodează ca supernove, aruncând afară preţioasa lor comoară de atomi rari? Sir Fred Hoyle, care a participat la aceste descoperiri, a declarat: „Nu cred că, dintre oamenii de ştiinţă care au examinat dovezile, va exista vreunul care să nu ajungă la concluzia că legile fizicii nucleare au fost elaborate în mod deliberat".
Cât despre existența lui Dumnezeu. Este un fapt pe care mintea noastră nu-l poate înţelege pe deplin. Totuşi, acesta nu este un motiv să nu credem. Exemple: 1) Timpul. Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului. Este adevărat că viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp. 2) Spaţiul. Astronomii nu găsesc nici începutul, nici sfârşitul spaţiului. Cu cât scrutează mai mult universul, cu atât descoperă mai multe lucruri. Ei nu resping faptele; mulţi consideră că spaţiul este infinit. Acelaşi principiu este valabil şi în ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Dumnezeu vrea să-L cunoștem, să ne lăsăm iubiți de El, să ne bucurăm reciproc de o relație de intimitate, acceptare cu El pe perioada vieții pământești și plus toată eternitatea care va urma.

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca m-am prins acum ce ar vrea Dumnezeu de la mine. Sa traiesc...

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista Dumnezeu. Imi pare rau ca ti-am spulberat visele laughing Daca tu consideri ca esti gandac pe aceasta planeta, eu nu am nicio problema, dar vorbeste pentru tine, nu ne baga pe toti in aceeasi oala laughing. Eu nu ma consider gandac.

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Cine te-a informat că universul nu l-a creat nimeni? Cineva care a fost de față la Big -Bang și știe care a fost cauza?

| Mayhem666 a răspuns (pentru ania):

Si daca sa zicem ca ar exista Dumnezeu, pe el cine l-a creat? De unde stii ca Dumnezeu nu e femeie? Daca e de fapt Dumnezeita?

| sublime89 a răspuns:

Ar trebui sa-i multumim ca ne-a creat cu acest statut?

| TrăieşteClipa a răspuns:

"noi"
te referi la cei din familia ta, cei din secta(religia )ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu mi.a arat calea.Intr.o noapte,cand ma intorceam de la club, intr-o stare avansata de ebrietate, am gasit un nene la mine in dormitor, care mi-a zis:"Eu sunt Dumnezeul tau, vei face cum iti poruncesc! Maine, la ivirea zorilor, vei merge la Oficiul Fortelor de munca si te vei angaja la firma de dezinsectie si deratizare!"De atunci, gandacii de bucatarie au devenit preocuparea mea.

| 6684464 a răspuns:

O, haide... Ioan 3:16

| ExprimareLibera a răspuns:

"He loves you, and He needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money!"

| MrUniverse a răspuns:

Care dumnezeu?

| George475 a răspuns:

De ce mai sunt oameni ca tine in secolul 21. Daca tu te consideri un gandac insamna ca asta esti. Hai sa iti spun ceva ce te v-a irita. Evolutia e adevarata, nu exista o preadivina entitate pe cer atotputernica ce controleaza totul. Deschideti-va ochii indoctrinatilor.

| ania a răspuns (pentru George475):

Dar dacă evoluție e metoda Creatorului de a diversifica speciile pornind de la prima celulă replicabilă? (Teoria evoluției nu explică apariția vieții ci doar diversificarea formelor de viață pronind de la prima celulă replicabilă, care e atât de complexă, încât toate vârstele avansate pentru univers sunt de departe insuficiente ca viața să apară aleator, probabilitatea fiind practic zero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

"dacă evoluție e metoda Creatorului de a diversifica speciile pornind de la prima celulă replicabilă"... daca prin "creator" te referi la zeul crestin (si stim amandoi ca la el te referi), atunci evolutia nu e compatibila cu el.

| mentholinks explică (pentru George475):

Si ce sa vezi? O lume de k.k.t? Mai bine dorm.

| cuntchaser a răspuns (pentru George475):

Propaganda e prea puternica. O sa-si deschida ochii dupa Al Treilea Razboi Mondial, daca va rezista specia...

| RAY a răspuns (pentru ania):

Categoric nu sti ce e teoria evolutiei, acum cu iahve cum o aparut zeul asta?