| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apar,, purici" pe trandafiri? cum pot scapa de ei?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa precizez ca acele vietati mananca doar frunzele...deci pur si simplu nu mai am frunze la trandafiri..desi am numai un ghiveci imi plac foarte mult trandafirii si nu prea as renunta la ei...deci?

| pilaf a răspuns:

Cauzele imi sunt necunoscute, dar iti pot spune cum sa scapi de ei cu o solutie foarte ieftina si la indemana. Ai nevoie de tutun (cantitatea din 2-3 tigari tari, gen Marlboro rosu).

Rupe tigarile si pune tutunul intr-un recipient cu 100-200 ml apa si lasa-l asa cateva zile (3 ar fi de ajuns, dar cu cat lasi mai mult, cu atat e mai eficient).

Dupa ce au trecut cele cateva zile pune lichidul acela (fara firele de tutun) intr-un pulverizator si pulverizeaza pe plantele cu paduchi.

In 2-3 zile vor disparea.

| Cristinel1990 a răspuns:

Aceia sunt paduchi happy si apar din multe motive, si poti scapa de ei doar cu otrava speciala de plante