| Taiger a întrebat:

Din ce este mai bine sa construiesti o casa?
a) din boltar
b) din caramida
c) din lemn

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din boltari. Sunt mai eficienti decat caramida din toate punctele de vedere, consumul de mortar si tencuiala este redus, se cladesc rapid, se gauresc/cioplesc/taie foarte usor, izoleaza termic, au greutate redusa, se pot cladi pe oricare parte samd.
Lemnul cade din discutie, este suficient sa te gandesti la valoarea finala a casei. Si in plus nu iesi mai ieftin, iti garantez, chiar daca alegi un perete tip sandwich.
In privinta izolatiei, aceasta este recomandat sa se faca la exterior, nicidecum la interior. Izolatia interioara este o solutie de compromis, acolo unde este importanta fatada (cladiri istorice) sau pentru casele de vacanta, locuite doar in weekend. O locuinta are nevoie de o inertie termica superioara si de lipsa puntilor termice, pe care izolarea pe interior nu le ofera.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
si din caramida si din boltari, la boltari ai spor.
O zi frumoasa sa aihappy

| carpediem a răspuns:

Din boltar daca vrei sa o vinzi. Daca o faci pentru tine din caramida, iar daca ai buget nelimitat din lemn, insa aici izolatii caracteristice mai ales ignifug si meseriasii ca atare, ca sti cum e multi stiu putin cunosc.

| Lynna a răspuns:

Din boltar.

| relian a răspuns:

Din ce este mai bine referitor la ce? La bani, la calitate sau mai exact ce doresti sa afli? Asa materialul cel mai de calitate este caramida, nimic nu se compara cu caramida sustinuta bineinteles de structura de beton.Dar combinatia asta este cea mai scumpa, alta nici nu gasesti.Asa mai ieftin ar fi lemnul.Boltarii daca folosesti tot trebuie o structura de beton.La lemn nu-ti trebuie nimic lemnul este structura pe care prinzi apoi peretii din rigips.Si uite asa iesi mai ieftin.Problema este sa izolezi, cel mai indicat cu spuma sau placi de polistiren.In RO chiar de faci o casa din caramida ar trebuie sa lasi casa pe dinafara asa sa se vada caramida, deci sa fie bine zidita, dreapta sa arate frumos, iar la interior prinzi profile din alea de metal, lipesti polistiren cit mai gros apoi pui rigips si moarte nu mai are.Si iarna stai ca boieru, nu consumi prea multa energie sa incalzesti.Nu se compara izolarea la exterior cu cea de la interior. Izolarea interioara este ca si un cooler mentii temperatura din interior foarte mult timp.Deci daca ai bani fa din caramida, ca aia este casa sanatoasa.Te costa mult mai mult decit restul dar asta e, te tine sute de ani.Caramida arata foarte frumos la exterior daca o lasi asa netencuita.Vezi ca sint ceva produse, un fel de lac cu care se stropeste caramida la exterior sa o protejeze.Arata ca un lac si se da cu pompa de stropit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Varianta a) din boltar, este cel mai bine.
Te pup!

| hummmer a răspuns:

Daca ti-e frica de cutremur, fa-o din lemn.
Casele din caramida nu se racesc repede în timpul iernii si, de asemenea, raman racoroase în timpul verii.

| d3men7zel a răspuns:

Din boltari. Sunt mai eficienti decat caramida din toate punctele de vedere, consumul de mortar si tencuiala este redus, se cladesc rapid, O construcţie din bolţari, cărămida sau BCA este vulnerabilă la cutremurewinkingFUNDA, VOT?big grin

| Oviiyy a răspuns:

Eu mi-am fc casa si am hotarat sa o fac din caramida porotherm. din totalul de 50.000 euro caramida a costat 9000 ron si am 3 dormitoare, 1 livind, 1 baie si bucatarie. deci la o asa suma se merita din caramida iar daca stai prost cu banii merge si din bca. ofer consultatie la 0766720509

| pufoshenia24 a răspuns:

Boltar

| xoxolove96 a răspuns:

Boltar

| dyanakitty a răspuns:

Boltaar funda?