| lucy4car a întrebat:

Doresc sa achizitionez o sursa, UPS, pentru centrala termica pe lemne Viadrus.Cunoasteti caracteristicile ce pot a ma ajuta sa iau una eficienta?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Caracteristica importanta este bineinteles timpul de functionare in caz de avarie, care este dat de capacitatea acumulatorului. Si ca pont: UPS-urile pentru computer sunt mai ieftine si sunt usor de adaptat.
Bineinteles ca modelul centralei nu conteaza, boilerul nu are nici o treaba, singura care se leaga la UPS fiind pompa de recirculare, care trebuie sa functioneze in continuare cand e pana de curent.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ne spuneai si ce tip ai (modelul) era si mai bine. Oricum, centrala nu functioneaza pe curent. Banuiesc ca ti-ar trebui pentru boiler si pompa de reciculare. Pentru asta ar trebui sa stim ce putere are (ce consum) boilerul si pompa. Sau macar cum se numesc si modelul.