| fercry a întrebat:

Va salut. Răspunsul la umătoarea întrebare vreau sa fie de la o persoana care știe cu adevărat. Locuiesc la sat și aș dori sa produc apa caldă cu panouri solare pentru o sută de case. Câte panouri mi-ar trebuie?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai si de unde sa stim noi? O casa poate avea nevoie de un singur panou. altele de 2-3. Apoi depinde si de zona unde esti, cata lumina solara este pe an. Exemplu: eu cu sotia mea consumam apa de la 11 la 16 metri cubi. Vecinii mei, 3 persoane, consuma doar 7-8 metri pe luna. Eu sunt in Campia Panonica si am mai multe zile insorite decat unul din Podisul Transilvaniei si este si mai cald afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dai suficiente date ca sa obtii un raspuns. Nimeni nu ti poate zice fara date complete.

Ce consum de apa calda estimezi pe zi?
Ce temperatura vrei sa aiba la utilizator?
Apa va fi incalzita in fiecare casa sau intr-un singur punct ( ca la termocentrale )?
In ce zona geografica esti?
Vrei apa calda si iarna si vara?
Ce suprafata ai la dispozitie pentru panouri? Cati bani ai la dispozitie? ( influenteaza numarul de panouri)

O data ce stii cata apa trebuie sa incalzesti si la ce temperatura, vei stii ce energie iti trebuie.
Iar energia asta se imparte la nr de panouri si la durata de timp in care vrei sa incalzesti apa.

Nu o sa facem noi simulari cu anumite date

| fercry explică (pentru anonim_4396):

Am aproximativ 3000 de metri. Eu m.am așteptat să mi răspundă cineva care are așa ceva vreau sa încălzesc apa int.un singur punct ca la termo. Intr.o casa cu estimare locuiesc 5-6 persoane și doresc ca și iarna și fie apa calda. In jur de 60-70 de litri pe zi per casă. In jud. Dolj

| anonim_4396 a răspuns (pentru fercry):

Ce distanta maxima e intre ultima casa si centrala? Trebuie luate in calcul pierderile pe tevi

| anonim_4396 a răspuns (pentru fercry):

70 litri ori 100 case = 7 tone apa.
Ca sa o incalzesti de la 5 grade la 65 grade, consumi cam 490 kwh.
Daca vrei sa o incalzesti in 8 ore, iti trebuie o putere de 60kw
Pentru iarna, trebuie crescuta puterea de 4.5 ori; adica 300 kw de panouri solare
Cele mai mari panouri sunt de ~ 600 W si au cam 3m2
Adica vreo 500 de panouri solare, 1500m2 doar panourile. 3000m2 cred ca e ok.
Nu am luat in calcul multe pierderi de caldura.
S ar putea sa trebuiasca supra dimensionat cu 25.33%
Oricum iasa un proiect scump, pe la jumate de milion de euro

| fercry explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspunsul dat.