| franciscintaiul a întrebat:

Din cate stiu panourile solare sunt pentru a genera curent electric si pentru apa calda nu? Daca ai aceste tipuri de panouri esti independent energetic, adica nu trebuie sa mai platesti de exemplu la e-on nu? trebuie sa platesti vreo taxa daca ai acele panouri?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de panouri solare. Cele fotovoltaice genereaza curent electric, cele pentru apa calda doar incalzesc apa. Independenta energetica se poate obtine cu o investitie imensa. Trebuie sa tii cont de faptul ca atat curentul electric, cat si apa calda/incalzirea sunt necesare intr-o locuinta indeosebi seara si noaptea, cand deja nu mai beneficiezi de lumina solara, deci energia trebuie stocata, ceea ce inseamna mari cheltuieli. Apoi pe timp de iarna, cand e nevoie de o cantitate mare de energie, atat pentru iluminat cat si pentru incalzit, ziua este foarte scurta, deci iti vor trebui multe panouri pentru a absorbi in cateva ore energia necesara pentru intreaga zi. Si normal, e nevoie de o si mai mare capacitate de stocare.
O varianta ar fi panourile fotovoltaice conectate in reteaua ENEL, care ziua sa te transforme in furnizor de curent, noaptea in consumator. Dar costurile de interconectare sunt la fel foarte mari, iar ENEL nu prea are interesul sa te primeasca in retea.
Asadar, deocamdata solutia panourilor solare nu este una foarte eficienta, chiar daca nu sunt taxe de platit.

| franciscintaiul explică (pentru regis):

De ce e nevoie sa te conectezi la reteaua enel?

| regis a răspuns (pentru franciscintaiul):

Nu am spus ca este nevoie. Este o alternativa. Asa cum am spus, o problema a panourilor solare este faptcul ca ele produc ziua iar tu consumi mai mult noaptea. Aceasta problema are mai multe solutii, printre care utilizarea unor acumulatori, care sunt foarte scumpi si dupa cativa ani trebuie inlocuiti, sau interconectarea cu reteaua enel (sau a cui o fi) astfel incat ziua sa furnizezi tu curent in retea, iar noaptea sa il consumi, urmand sa platesti sau sa incasezi doar diferenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este independent, dar o astfel de tehnologie nu cred ca poate inca acoperi toate nevoile unei case intregi decat cu o investitie initiala enorma

| LIN2010 a răspuns:

Taxa la Operatorul de Retea (E-ON,in cazul acesta)se plateste doar pentru avizul de racordare a instalatiei tale de producere a energiei electrice,nu este foarte mare, costurile instalatiei insa sunt destul de mari ca sa te faca sa te gandesti bine la investitie. Eventual sa produci si sa consumi, nu sa devii independent energetic (este foarte greu).Dar cu un contor care masoara in ambele sensuri energia vehiculata, si cu o instalatie de protectie (sa nu livrezi in retea accidental daca dipare tensiunea din aceasta)precum si cu un contract adecvat cu furnizorul de energie, poti face economii foarte mari.Pentru a vedea in cati ani se va amortiza investitia este necesar un studiu energetic facut de un specialist.Succes

| alexutza02matza a răspuns:

Nu mai trebuie sa platesti curentul la Eon, decat daca il utilizezi!

| Nobody73 a răspuns:

Din cate stiu eu NU trebuie sa platesti nicaieri pentru ca le utilizezi... am si eu o vecina care le foloseste si NU plateste pentru ele... Sunt foarte utile si in cateva luni vei face frumoase economii cu ele