| AndreaDanci a întrebat:

Merita sa ai incalzire in pardoseala?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, dar dublata de o izolatie foarte buna dedesubt, de o pardoseala "rece" deasupra (ceramica sau piatra naturala) si o centrala termica care prepara agent termic la o temperatura cat mai scazuta. Poate fi o centrala pe gaz in condensare, o pompa de caldura, o centrala pe combustibil solid neaparat cu puffer, chiar si o instalatie solara.

| cristi202 a răspuns:

Dintre toate, e cea mai buna, dupa modul în care dispersează căldura. La fel mai e încălzirea cu panouri radiante.

Bula
| Bula a răspuns:

Are avantajul confortului (caldura la picioare).
Dezavantajul: daca se fisureaza instalatia din pardoseala, trebuie sa spargi tot...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt produse din alama si cu imbinari. Nu pot sa dau nume de firma dar o firma produce astfel de tevi si cu imbinarile respective. Deci nu este obligatoriu sa scoti tot. Concluzia ar fi urmatoarea: daca o teava se sparge nu este nevoie sa scoti toata incalzirea in pardoseala cum se intampla la sistemele care nu se pot imbina. Precizia cu care se poate gasi o eventuala pierdere de agent termic in pardoseala este de ordinul centimetrilor cu ajutorul unei camere in termoviziune. Deci o firma specializata nu-ti va face mare deranj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita, mai ales în bai. Eu magic sa te trezești dimineața și să calci pe căldură. Plus casa se încălzește uniform și se răcește greu

| AndreaDanci explică (pentru suntserios):

Ti-ai pus tu o poza alba cu cerc rosu sau nu-mi incarca mie bine TPU? Arata ciudat

| suntserios a răspuns (pentru AndreaDanci):

Dilema zilei poza mea?

| mihai69 a răspuns:

Da.

| gabicoo a răspuns:

Nu! Costă foarte mult lucrarea iar dacă se sparge ai încurcat-o! Confortul termic însă este deosebit!

| Eireann a răspuns:

Ultima data cand am cautat chirie asta a fost una dintre preferinte. Am incalzire prin pardoseala doar la etaj dar e foarte placut, se incalzeste repede si uniform, e placut sa mergi doar in sosete, etc. Proprietarul a zis ca sistemul asta are doar 4 ani vechime deci sper sa nu aiba probleme prea repede. Era foarte scumpa in trecut, acum e mai accesibila din cate am auzit.

| helpforyou a răspuns:

Depinde de situatii, dar desigur placerea data de incalzirea in pardoseala cantareste greu in luarea deciziei. Dar nu este singura motivatie.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Sistemele de încălzire prin pardoseală pot oferi o serie de beneficii, cum ar fi:

Confort termic: Oferă o încălzire uniformă și confortabilă în întreaga casă sau în spațiul respectiv, fără a fi nevoie de radiatoare sau alte surse de încălzire.
Economie de spațiu: Nu ocupă spațiu util și poate fi instalat sub orice tip de pardoseală, cum ar fi parchetul, gresia sau mocheta.
Economie de energie: Încălzirea prin pardoseală poate fi mai eficientă energetic decât alte sisteme de încălzire, deoarece încălzește spațiul în mod direct.
Cu toate acestea, sistemele de încălzire prin pardoseală pot fi mai costisitoare decât alte opțiuni de încălzire, atât la achiziție cât și la instalare. De asemenea, poate fi nevoie de o întreținere mai frecventă sau de reparații mai costisitoare dacă nu sunt instalate sau întreținute corespunzător.

Deci, dacă aveți bugetul și doriți un sistem de încălzire confortabil, eficient energetic si care economiseste spatiu, atunci incalzirea prin pardoseala poate fi o alegere buna. Este recomandat sa discutati cu un profesionist in domeniu pentru a determina daca acest sistem se potriveste nevoilor si preferintelor dumneavoastra.

| andreiscripcaru a răspuns:

Merita daca ai multi multi bani?