| Kidfromjail a întrebat:

E mai convenabil să-ti construiești o casă de la zero având teren la dispoziție, decât sa o cumperi? Ce părere aveți.
La fel și cu materialele, mai bine le cumperi singur sau lasi totul in seama firmei de construcții?

Sa presupunem ca bugetul e de maxim de 55.555 euro și casa va avea parter(Hol pe mijloc, Bucătărie și garajul), etaj 1(hol pe mijloc, 2 camere, un living room lung cât cele 2 camere plus baia) și mansardă(nimic deosebit aici).

Păreri pro contra, la fel și la pret dacă e prea puțin sau mult, etc. As dori dacă se poate sa dezbatem in profunzime acest subiect pentru toți cei care au de gând Sa-și construiesc o casa, având in vedere ca nu exista(cel puțin nu am găsit nimic aici) vreun topic legat de acest subiect.

Mersi anticipat și zi frumoasa sa aveți dragi prieteni.

Răspuns Câştigător
| Kron5tadt a răspuns:

In momentul asta imi fac o casa. Aveam deja terenul, asa ca restul este poveste. Am angajat o firma sa-mi construiasca pana la faza de semifinisat, iar de restul ma ocup eu. In concluzie: MERITA!
p.s. Casa o construiesc la cheie cu maxim 28.000 euro.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident ca e mai bine sa o construiești tu. Mai ales daca ai si ceva spirit practic si mai pui mana macar unde se poate.
Avantajul major este ca știi ce e dincolo de pereți, alegi singur unde sa faci rabat si unde nu, dar mai ales o dimensionezi si o compartimentezi pe măsura nevoilor si preferintelor familiei tale.
In privința materialelor, e mult mai simplu si mai ieftin sa le cumpere constructorul, dar asta doar daca dai peste unul serios si de încredere. Astfel, nu va putea da vina pe întârzieri in livrare, pe calitatea slaba, pe materialul nepotrivit. Iar constructorii serioși au furnizorii lor, care le acorda discounturi serioase.
De exemplu, constructorul meu mi-a luat centrala termica cu 40% discount (patruzeci!) fata de prețul de la raft, astfel ca in bugetul prevăzut pentru centrala am luat si caloriferele. La multe materiale am luat varianta premium, la preț de basic.
Si apoi e comoditatea. Sa vezi ce nervi îți faci ca nu iti vine camionul cu pietriș si îți pleacă oamenii la alte lucrări, ca cel care îți livrează fierul gata fasonat a plecat in concediu fara sa te anunțe, ca depozitul nu a avut adezivul comandat in stoc si ți-a adus doar cărămida samd...

Bula
| Bula a răspuns:

55 mii euro sunt cam putini pentru construirea unei case P+1+M, dar nu este imposibil.
Daca ai terenul tau proprietataa TA si te gospodaresti foarte bine, atunci se poate realiza, chiar daca nu dintr-odata complet.

Materialele le poti cumpara de la diferiti furnizori, la preturi diferite pentru ACELASI materiale. Diferentele pot fi chiar aproape duble!
Daca angajezi o firma, banii tai abia vor ajunge sa le platesti manopera + impozitele + castigul firmei.

Poti insa angaja o echipa de constructori, condusa de un meserias foarte bun.
El sa organizeze intregul santier, sa-si aduca ajutorii, si sa se incadreze in timp-bani-cerintele tale.
Daca pui si tu mana si mai aduci ajutoare si dintre membri familiei si prieteni care se pricep, atunci iti ies cel mai bine socotelile.

| relian a răspuns:

Ce vrei tu sa faci arata naspa laughing sincer acum e naspa hol pe mijloc, cei aia? Pai e hotel sau ce este?
Faci casa frate cu living la intrare, toate sa dea in living, asta daca stii despre ce vorbesc.Asa se face o casa normala la cap laughing vine cineva la tine ce faci, il du.ci la bucatarie laughing.
Romanii si casele baba si mitraliera laughing dar e bine ca macar esti dispus sa asculti si alte pareri, asta e de bine.

Ai spus hol pe mijloc, apoi camere si living room laughing pai livingu se pune totdeauna la mijloc, e un fel de inlocuitor al holurilor ce se faceau odata in RO.Livingu asta este camera aia de zi,adica sufrageria mai pe romaneste, doar ca pe vremuri era asezata prost, holuri tunele etc laughing deci livingu asta asa trebuie pozitionat ca un fel de hol in care sa dea mai toate.

Iesi din dormitor te duci unde? Dai direct in living, la bucatrie, nu dai in hol din hol mai stiu eu ce tunele si alte rahaturi laughing.
Baia la fel se face baie in dormitor, pai ce fac stau sa ie pe holuri sa ma cu la baie? Poti face de ex o baie comuna intre cele 2 camere, sau dac a vrei poti face fiecare camera cu baia ei personala. Poate din astea nu ai auzit pana acum, dar asa se face.

Asa in mare ce vrei tu sa faci suna cam asa: Jos living cu bucatria si garaj cum zici, plus camera de spalat rufe si un WC de serviciu.
Sus 2 dormitoare fara living, ori cu o baie comuna ori fiecare dormitor cu baia ei.
Parerea mea e sa faci casa fara etaj, nici daca ai 20 de ani nu ai face ture ture prin casa laughing vreau sa stau intins, urc scarile, imi vine sete, stai trebuie sa cobor scarile sa ma duc la bucatrie sa iau apa laughing si tot asa, vine careva copb, urc si tot asa.Pai daca vreau sa fac sport ma duc la sala, sau alerg intr-un parc.
Casa este facuta sa stau comod, sa stau linistit etc.Casele cu etaj sau facut acolo unde nu exista spatiu,deci erau locuri f mici, aia nu av eau unde sa consruiasca, asa ca sau urcat pe verticala.Tu daca ai spatiu nu are rost sa faci etaj.
Stai vrei si mansarda laughing aia pentru ce mai e? Poti face un singur nivel toate jos gramada, iese brici,, iar sus dar pe afara in spate o scara unde urci in pod, acolo mansarda ce vrei tu.Dar trebuie sa desenez sa poti vedea.Cel mai bun ar fi o macheta.Cam asa as vedea eu o casa buna, utila.

Daca e mai bine sa faci ori sa cumperi dea gata? Depinde.Sa cumperi dea gata nu gasesti exact ce vrei tu.Deci sa faci exact ce doresti tu e bun sa o construiesti tu dupa un plan asa cum vrei, ori cum iti place tie.

Referitor la materiale depinde de cine contruieste casa asta.Firmele mari care se ocupa de constructii, deci firme nu dealde 2-3 oameni, firme cu de toate directori, secretare etc, astea pot lua materialele mult mai ieftin decat le poti cumpara tu.Dar o firma genu asta te usuca de bani laughing plus ca exista riscu sa iti dea buleala, adica reaba de sa fie acolo.Treb sa te pricepi cat de cat si sa stai pe linga ei, ori sa le spui ca inainte sa faca ceva sa te consulte.

Eu personal as face casa singur. nici nu am nev oie de nimeni, fac totu singur, asta daca e pentru mine.Stiu ce fac cel putin.Bine acum depinde de fiecare daca se pricepe sau nu.Dar inainte sa faci ceva este bine sa te informezi cat mai bine si real.
Multi vin cu tot felul de idei, tu ai nvoie de ceva practic si cat mai ieftin, deci bun si ieftin.Multi or sa zica ca nu exista asa ceva.Astia care zic asta vorbesc din auzite, habar nu au, doar isi dau cu presupusu.
O casa cu 2 camere si restul ce zici tu, dar pe un singur nivel, asa ca materiale nu te duce mai mult de 15-20 de mii, asta calculat cu materiale iate de la dedeman, am calculat eu odata, am vrut sa fac o casa, am pus totu pana la cuie, suruburi etc.Deci de la fundatie si pana la acoperis, dar fara tabla, deci si cu tabla stiu si eu 20 de mii sa zic materialele.Maxim laughing

| Kidfromjail explică (pentru relian):

Eu am zis cum ar veni, cum îmi imaginez in cap, și alta va fi pe proiectare având in vedere dimensiunile la fiecare încăpere.

Dar eu nu știu ce ideii ti-ai făcut când am zis de hol și cum arăta in mintea ta.
Living la intrare? Tu stii cum arată o camera de living room? Intru de afara in living și ii așez pe oaspeți direct la masa sau pe canapea. Iarna ce fac? Intru cu frigul de afara ca e prea multă caldura in casa nu?
Eu din câte am văzut și știu, holul Are rolul sa "de-a in toate", nu camera De living room.
Dacă erai atent la ce am zis, bucătăria jos, iar living room sus, de ce? Pentru ca nu am sa pun bucătăria langa living room ca sa stea oamenii in mirosul De mâncare.
Din holul de jos ca sa ajungi sus la etaj nu îți trebuie scara? Și nu trebuie sa de-a într-un alt hol? Doar nu o sa de-a din living room cum ai citit tu, in camera sau baie de la etaj. Holul de care spui tu si îți imaginezi, nu este precum cel de la spital sau hoteluri.

Tu clar nu ai citit postul meu despre cum mi-am imaginat eu cum sa vina repartizate încăperile. Și cum sa fac baie in fiecare camera? Doar nu sunt la spital, lol.
Tu Îți dai seama ca in camera de baie nu va fi doar baia? Tu ai văzută cum arătat o camera de baie și ce conține?

Casa de unul singur nu am cum sa fac, doar dacă îmi trebuie 100 de ani sau mai mult, sa știu și meseria de electrician și de zugrav și de betonier și de faianțar și ce mai sunt.

Tu ori nu ai citit postul meu ori ești vreun troll. Începătorul îmi spune ca nu pot face casa cu etaj și mobilată de 100.000 de euro.
Eu am 50.000 și realizez ca îți trebuie încă vreo 20 sau maxim 30.000 euro ca sa fie cum mi-am imaginat plus mobilată. Iar de materiale, nu mă complic, caut ce e mai bun și cu siguranța prețurile vor varia de la o firma la alta.
Plus eu ce fac, totul va fi modern, din ce am văzut pe unde am fost.
Eu nu știu ce au auzit și spun alții, dar le Multumesc celor care mi-au răspuns și au idee despre ce am întrebat eu. Restul e cancan.

| relian a răspuns (pentru Kidfromjail):

Ok man fa cum stii tu, adica romaneste laughing ramaneti asa in prstia voastra, oricum nu va scoate cineva la mal asa de usor, iar eu nu am chef sa ma cert cu tine pentru nimic.
Sunt troll? cei ala? Nu am citit postarea ta? Am citit-o f bine, tot ce ai scris e naspa, e gresit.Toti care au raspuns tie, inclusiv si tu nu ati iesit din orasul in care v-ati nascut.Acum vii si spui ca eu nas avea habar,nu cred ca ai vazut tu mai multe case ca mine,nici nu o sa vezi in viata asta,plus inca cateva alte vieti.
Eu am spus asa fac case romanii,deci daca tu faci case romanesti,atunci nu vad ce mai intrebi de idei noi sau de parerea altora? Eu am spus parerea mea,am spus ce se face in America,Canada si alte tari,aia care stiu ce este aia o casa nu romanii cu caseloe lor de pe vremea lu papura voda laughing. Cauta tu si arata si mie unde ai vazut tu casa cu living la etaj laughing eu cred ca habar nu ai cei ala living.
Tu ma intrebi pe mine daca stiu cei ala un living? Ba omule trezeste-te eu locuiesc in state,aici orice casa, orice apartament are living, nu exista fara, nu exista casa cu etaj cu livingul la etaj laughing, cine stie ce tampenii ati mai vazut prin Italia sau europa aia jegoasa, dar ce spui tu este panarama laughing exact asta este.Acum vin siti zic in fata, eu la primul raspuns am spus parerea mea, vad ca tu ma faci prost, ca habar nu am cei ala living si etc.Pai ba mucea macar tati dracu din gura, in loc sa multumesti ca citeste omu ce scrii si mai si raspnd tu vii si ma faci prost? Esti un papagal asta esti.
Auzi la el living la etaj laughing Bucatrie jos laughing pfff.Livingul se face jos asta oriunde in orice colt al lumii. Bucatria se face in living, miros de mancare nu ai, asta pentru ca deasupra la aragaz ai ditai hota, asta asa ca idee.Habar nu ai de absolut nimic dar sustii numai tampenii.Cauta tu pe netu asta modele de case si daca arati tu casa cu etaj si cu livingu la etaj ma fac popa laughing
Ai vazut pe unde ai fost? Pai daca ai fost la cucietii din deal ce sa vazi acolo? Multumestele celor care tiau scris tampenii ca si tine,vorba aia cei care se aseamana se aduna, deci nu te conving eu de adevar.

Daca am vazut o camera de baie?laughing poate ar trebuie sa te intrebi pe tine daca ai vazut vreouna, probabil tu te speli in ligheane, normal ca habar nu ai cum arata o baie.
Dupa tine o baie nu e doara baie dar ce mai e? Te pomenesti ca o fi in baie si piscina laughing
Omule am vrut sa iti arat cum arata o casa normala, o casa comoda si cum trebuie sa arate o casa, dar se pare ca nu am cui.Ramai la casele tale gen vagon, exact asta vrei tu sa faci, casa gen vagon, modele rasuflate de pe timpul de acum 100 de ani proiecte italieni case vagon, Treb sa spui fratilor eu asta fac, daca cumva spuneti altceva mai bine v a abtineti laughing asa stiam si nu mai stam sa iti scriu cum arata o casa normala.Casele alea vagon sa stii si tu nu se mai fac, nici italienii nu mai fac alea de multa vreme.Nu stiu unde ai vazut tu noi, dar na fiecare cu cei place.
Concluzia este ca ce ai intrebat tu este naspa, asa ceva nu se mai face laughing bani aruncati in vant aiurea, dar na sunt banii tai faci ce doresti.Bafta si nu mai sunt curios sa iti arat nimic. Voiam sa iti arat modele de case,programe in care doar pui cate camere vrei si programu isi arenja el toate in diferite moduri,iti face programu ala multe posibile asezari,tu alegi ce iti place.Dar vorba aia esti roman,am spus ca accepti si alte pareri,dar se pare ca ma inselai,tu accepti numai ce stii tu,si numai ce vrei tu sa auzi, daca cineva vine cu alta idee, il faci prost, habar n-are, n-a vazut laughing invata sa te porti si pe viitor multumeste celui care iti raspunde, nul fa prost ca nu da bine deloc.Indiferent de spune balarii, sau gresit, ori bine tu multumestei, ca asa e frumos, asa se face.Asta daca vrei sa ies din gaura aia unde stai.

| Kidfromjail explică (pentru relian):

Nu am Stat sa citesc postul tău de frustrat având in vedere ce idioțenii ai scris prima dată.
Lasă sa fim noi simpli și românește, decât lăudăroși și plini de prostie la cules prin alte state.
Zi frumoasa și sa ne auzim cu bine.

| Donsavas a răspuns:

Un teren cu casa construită,mai ales daca e noua, valorează mult mai mult. Dacă te duce mintea, asta e o investitie. Faci o casa decentă din banii tai, apoi o vinzi cu mai mult pentru ca ai ce vinde si este nou construită. Cu profitul castigat, iti poti lua o proprietate gen garsoniera sau o casa mai veche pe care o modernizezi si o vinzi cu mai mult. Poate iti merge dacă ai ambiție.

| Începătorul988 a răspuns:

Depinde. Mai bine iei tu materialele casei, direct de la furnizor, luandu-le la un pret mai mic. Cat despre buget, nu iti faci casa cu etaj nici cu 100, 000€, mobilata si toate cele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

55.000 e cam puțin pentru o casa construita de la 0, dacă folosești materiale mai ieftine, da, o poți face, dar calitatea se va simți, eu cred ca cel mai bine e sa o construiești de la 0, pentru a fi cu adevărat mulțumit, spun asta din experiența, pentru ca, stiu mai multe cazuri; de la prieteni, (Eu am făcut o casa de la 0 320mp, părinții mei au făcut-o, dar am ajutat și eu puțin) bun deci, de ce e mai bine de la 0? Când cumperi una gata făcută, primele 2-3 luni ești in extaz, gen, am și eu o casa cu curte, plantez copăceii adta frumos, pun gazon, gardul îl fac de fier forjat, profile exterioare noi, poate și o lavabila la intriot, schimb tencuiala decorativa pe viitor, planuri, etc... Ma înțelegi (Cam așa se face când cumperi o casa) dar după vreo 3 luni îți dai seama că structura casei nu e făcută cum vrei, bă unele camere sunt prea mari, unele prea mici, design exterior/interior, nu îți convine, detalii care sti ca le puteai face după bunul plac, nu mai pot fi schimbate așa usor, ca poziția liniilor, balcoane(, camere tehnice, etc... ma intelegi, însă cumpărarea unei case gata făcute are un avantaj, prețul, care e mai mic de obicei, iar cu 55.000 euro cât ai tu poți găsi o căsuța cât de cât Ok, dacă nu dorești așa mult spațiu interior, dar totuși recomand, sa o faci de la 0, e alt sentiment, alta satisfacție când o vezi terminata, după bunul plac, după gusturile propii, după fixurile propii, crede-ma ca stiu ce vorbesc. E mult mai plăcut și vei fi de 1000 de ori mai încântat dacă o faci tu. Când părinții mei aveau de gând sa construiască casa, înainte ne-am uitat prin oraș, sa cumpărăm una, eram f aproape sa o facem, însă ne-am răzgândit, și bine am făcut, o zi buna sa ai!

| MarcoXD a răspuns:

Dupa mine, ar trebui sa faci din banii tai casa, pentru ca o sa fie ca noua.