| AlphaRo03 a întrebat:

Vreau sa construiesc o casa cu etaj (nu mansarda) și am așa :
9 m lățime, 12 m lungime.
În acestea sa încadreze =
Living, bucătărie 4×4, dessing 2-3×4, doua băi 3×4, un fel de living mai mic sus, și restul dormitoare. Aveți planuri de casa pentru așa ceva?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Am avut ceva apropiat (8, 5x12), crede-ma insa ca e mare pentru o familie obisnuita. Daca ai de gand sa locuiesti cu parinti/socrii e altceva.
Din experienta proprie iti pot spune ca bucataria e mica si baile sunt prea mari. Din experienta altora iti recomand sa renunti la livingul de sus, pentru ca nu il vei folosi. Mansarda este mai mult un spatiu de noapte. De altfel ti-as mai da un sfat: nu fa dormitoare la parter, fa din parter spatiu de zi si din mansarda spatiu de noapte. In dressing nu ezita sa duci apa (si scurgere), va fi locul ideal pentru masina de spalat. Si daca ai un dressing serios, nu te intinde prea mult cu dormitoarele, ca vei avea nevoie de un pat, doua noptiere si cel mult o comoda sau un birou in fiecare.
Bucataria cu doua zone, una de gatit si una de luat masa va prelua mare parte din sarcinile livingului, ti-as recomanda sa o intinzi spre 6 metri, chiar daca o faci mai ingusta, pentru ca o masa cu 8 locuri iti va fi foarte utila, ba chiar uneori va trebui extinsa.
Baile prea mari nu arata bine, chiar o cada pe colt cu doua locuri va parea ratacita intr-o baie imensa, iar suprafata mare placata o va face sa para foarte rece. Pentru o baie spatioasa ai nevoie de cca. jumatate din suprafata aceea, iar la parter nu merita sa pui mai mult decat un WC si o chiuveta, crede-ma ca nu vei cobori niciodata de la dormitoare pentru un dus. Daca familia e numeroasa, mai bine faci doua bai in mansarda.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O simpla cautare pe Google te-ar fi dus la o tona de planuri si le adaptezi: http://bit.ly/2BjdiOY