| tudosie a întrebat:

E ok sa pun doua femele de peste Beta in acelasi acvariu? Ca stiu ca masculii de Beta sunt agresivi unii cu altii...

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da, poti pune si mai multe femele Beta in acelasi acvariu. In legatura cu masculii Beta ai dreptate nu poti pune mai mult de un mascul intr-un acvariu. Si nu poti pune la un loc nici o alta specie de peste care are coada voalata, mare sau foarte colorata pentru ca le va cioparti cozile pana ii va omora.

6 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Betta splendens è un magnific exemplar ce provine din 'Asia sud-orientala, in particolar din Thilandia si Malesia.
Femmenle din acesta specie, pot sta impreuna, la diferenta masculilor, care e imposibil ai pune impreuna in acelasi acvariu deoarece ar provoca moartea inevitabila a unui mascul prin combatiment
de asta e supre denumit peste siamez de combatiment
Un mascul ar fi ideal de al pune in acvariu cu mai multe femele ca sa poate reproduce. Pentru a se reproduce un peste de aceasta specie are nevoie de o apa care are o duritate intre 5 si 9 ph neutru si o temperatura de 25-30 grade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femelele nu sunt atat de agresive ca masculii si, deci, e ok, numai ca trebuie sa te asiguri ca le oferi suficient spatiu pentru fiecare si, de asemenea, trebuie sa le "decorezi" habitatul astfel in cat se aiba unde sa se piteasca: alge, casute, pietricele, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sta fff bine si singur(a) pentru ca sunt pesti din categori lenesa (pesti lenesi) stiu ff bine pentru ca mama lucreaza cu pesti betta deci poti sa pui si alti pesti in afara de betta ORCE SPECIE IN AFARA DE BETTA si NU pune o femala si un mascul in acelasi acvariu
i se imultesc fff greu
2 o bate pe femela pana o omoara
nu pune doi masculi pentru ca
1 se omoara preiceli
pune plante sa nuii dai mai mult de 1 data pe zi mancare ca moare si ATENTIEEEEEE sa nu ii lasi mancare pe jos ca se impute si moare ( mancarea face bacterii si bacteriile il ataca si sa nu ii scoti toata apa ca trebuie lasata un spetr din ea acolo si nu uita sa te joci cu el SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exact

| mir29 a răspuns:

Da, femelele pot fi crescute impreuna, dar nu cate doua sau trei, ci neaparat un grup mai mare (minimum 5). Ele functioneaza ca un grup cu lider, formeaza o ierarhie – numai o femela poate fi liderul grupului. Altfel, daca le tii cate doua sau trei, or sa ajunga sa se lupte intre ele. Ah, de asemenea, tine minte sa incerci sa pui impreuna numai femele inrudite, vor fi pasnice! Succes!