| DanielDanny a întrebat:

Firul de care tragi la motocoasa sa porneasca nu mai intra înapoi!

Ce sa-i fac?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E un arc ce-l trage inapoi. Trebuie desfacut dispozitivul si pus arcul la loc sau inlocuit (daca s-a rupt). Evident, nepricepandu-te, s-ar putea sa strici totul!

| DanielDanny explică (pentru Salontanul):

Am scos mecanismul si am incercat sa in rotesc inapoi, si nu mai are tensiune arcul, in plus se aude ceva mascand înăuntru, cred ca e rupt!

Presupun ca piesa se cumpara cu totu, sau doar arcul?

| Salontanul a răspuns (pentru DanielDanny):

Habar n-am! Nu ma pricep la asa ceva dar ar fi bine sa cauti pe net dupa ce ai masurat arcul.

| sierra1 a răspuns:

Desfă-l cu totul și spune ce vezi

| DanielDanny explică (pentru sierra1):

Am desfacut cele 4 suruburi si vad ca nu mai are tensiune arcul...

Daca e rupt arcul, pot sa merg doar cu mecanismu la un magazin sa iau altul sau imi inlocuuiesc ei arcul la un service?

| sierra1 a răspuns (pentru DanielDanny):

Nu cred că-ți inlocuiește doar arcul dar tu incearcă, poate au ceva piese utile

| Mirel4412 a răspuns:

Probabil s-a dat peste cap si trebuie sa il desfaci si sa il pui inapoi

| DanielDanny explică (pentru Mirel4412):

Am desfacut cele 4 suruburi si nu mai are deloc tensiune arcul, in plus se aude ceva zabganind inauntru deci cred ca e rupt arcul!

Se poate cumpara tot mecanismul cu franghie sau doar arcul?

| florin926481f a răspuns:

Trebuie sa schimbi demaro ul, nu e foarte scump undeva in jur de 25 de lei.Am schimbat pana acum 3 care se rupeau imediat dupa o folosire(era 10 lei unu) pana am gasit unul care merge perfect de 1 an.Deci cauta unul de calitate cat de cat ca sa nu stai sa schimbi la ele mereu.