| Matriuc_Larisa_1966 a întrebat:

Frunzele de la copaci fructiferi care au fost bolnave de diferite boli....se pot pune in compost?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Frunzele bolnave si crengile bolnave cazute sau taiate trebuie distruse, arse.
Daca este iarna cu ger mai indelungat sub -10 grade, atunci majoritatea daunatorilor nu supravietuiesc, dar daca este iarna calda, atunci reapar iarasi anul viitor.

Daca pomii sunt sanatosi, frunzele se pot lasa unde au cazut. Se vor putrezi si se vor intoarce ca ingrasamant la planta de pe care au cazut. Astfel deficienta de materiale nu va scadea vertiginos din sol, scaderea fiind doar ceea necesara formarii fructelor (relativ nesemnificativ fata de cantitatea mare de frunze).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! In compost nu se pun frunze de copac, de nici un fel!
In compost nu se pun: cozi de citrice (coji de lamai, portocale sau mandarine).

In compost se pun: resturi de legume si fructe precum: coji de la mere, morcovi, banane, resturi de la dovlecei, castraveti, rosii, salata, samd.

| Matriuc_Larisa_1966 explică:

Ce e bine sa facem cu frunzele de la copaci.Sa le las sub copaci sau sa le strang si sa le pun intr-un colt al grădinii sa putrezeasca....si primavara ce v-a ramane sa ard?