| anonim_4396 a întrebat:

FUNDAAAA!
Am dat cu o carpa imbibata cu spirt pe mobila din lemn de mahon si au aparut pete albe pe locurile unde am dat ea!
Ce sa fac sa scap de ele?
P.S.:Cu apa nu se duc!

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Eu cand eram mai mica si faceam prostioare de genul asta dadeam cu crema de galbenele pe lemn si isi revenea.

| Eliene a răspuns (pentru yellowalien):

Ok...tu ai cel mai bun raspuns, dar cu toate ca am rezolvat problema de mult timp...o sa iti dau funda.

| yellowalien a răspuns (pentru Eliene):

Nu m-am uitat la raspunsuri cu atentie, am vazut ca fiecare abera in legea lui, n-am remarcat ca intre timp ai descoperit (bravo! big grin) dar am patit faza asta de multe ori cand eram mica si cretina (sarea cerneala din stilou pe mobila si stergeam cu te miri ce acetone, picuri, ba mai razuiam si cu lama, de-ar fi stiut mama creca ma casapea laughing )si cum am descoperit singurica "leacul" am zis sa-l scriu aici. Aveam mobila din lemn natural, si cand am vazut ca se usuca si ramane pata alba am intrat in panica(ma gandeam ca gata, am pus-o). Cand am descoperit ca merge cu crema, nu mai stiu prin ce minune, am ascuns urmele si toata ziua respectiva am fost extrem de cuminte laughing

8 răspunsuri:
| caractere a răspuns:

Oups! Alcoolul ataca lacul de pe mobila. Petele albe nu cred sa poti sa le elimini. Dar poti incerca cu produse pentru curatat mobilier/parchet. Sau cu un solvent gras - denumiri populare: gaz, petrosin. Ciclohexanona ar fi fost buna si ea, dar nu ai de unde sa o procuri.
Atentie, si o cana de ceai fierbinte asezata pe mobila din lemn(lacuita), poate deteriora superficial lacul, ajungand sa obtii aceste pete albicioase.

| Azµre a răspuns:

Nu poți face nimic, pe mobilă nu dai cu alcool, umfli lacul! Prin urmare slefuit și lăcuită iarași piesa mobilieră nu ai ce să îi faci.

| Eliene a răspuns:

Gata! Am rezolvat! Petele astea se duc cu orice, cu conditia sa fie gras: crema, margarina, unt, ulei.
Imi pare rau, dar nu pot sa dau nimanui funda!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Eliene):

V-or reaparea dupa un timp.

| pisy_5459 a răspuns:

Cu acuarele maro laughing.s-a decolorat! nu ai ce face genious....cred laughing, in fine nu te pot ajutasad, imi pare rau sad

| stelaluna a răspuns:

Eu cred sa dai cu vada sau cu o carpa cu pronto, sau cu cif pentru a indeparta petele. Poate merge.Succes