| Tpufan123 a întrebat:

Hei, am și eu o întrebare! Cu ce credeti ca as putea sa desfund o țeava de scurgere a apei? Țeava este in exterior neacoperită.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a inghetat, atunci trebuie incalzita, din exterior si din interior, consecutiv, pana ce se topeste gheata.
1. Incalzesti multa apa, pana aproape sa fiarba, invelesti cu niste carpe groase zona unde este dopul de gheata si torni apa fierbinte peste, dar si in interiorul tevii (dinspre baie). In exterior trebuie turnata apa fierbinte de mai multe ori, poate dura chiar cateva ore dezghetarea. Trebuie urmarit cand incepe sa curga apa, dupa care se mai toarna si in interior si in exterior, pana la dezghetare completa.

2. Dupa ce incepe sa curga mai bine apa, se toarna cantitate mare de apa fierbinte IN teava, dinspre baie. Daca ai posibilitatea, amesteca soda caustica in apa fierbinte, cca. 1-2 linguri la u galeata. Soda va dizolva grasimile depuse.

3. Eventualele resturi ramase agatate in teava (returi de mancare, carpe, alte obiecte cazute) se indeparteaza mecanic, cu ajutorul unui "sarpe", mai lung decat tronsonul de teava intre doua puncte de vizitare.

Pentru a preveni repetarea unor asemenea probleme, teava de scurgere va trebui regandita, izolata.
Sa aiba cadere suficient de mare si sa nu poata ingheta nici la -30 grade!

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Solutii chimice, sarpe sau ambele.
http://www.dedeman.ro/......-10ml.html

| ALGator a răspuns:

E de pluviale (ploi), canalizare? Diametru? Are vreo gură de vizitare? E verticală, orizontală?
Dacă vine de la bucătarie se poate să aibă dopuri de la grăsimile vărsate la chiuvetă.
Cel mai bine dacă se poate ar fi de curățat mecanic, cu o sirma-cablu.

| Tpufan123 explică (pentru ALGator):

Este de scurgere a apei de la baie, orizontala și înclinația aia nu e perfect înclinată, și cred ca mai rămâne apa pe ea
Cred ca are in total 15m

| Claudiu1905 a răspuns:

Cu un cablu din otel, de ala de se foloseste la remorcat or tractat, dar de unde asa ceva de 15m, plus ca ai risca sa spargi teva, nu e momentul sa faci economii, cauta o firma care se ocupa cu asa ceva, si mai maninca si ei o paine, pune si tu industria in miscare thinking

| popa07ady a răspuns:

Daca este exterior o poti desface,