| KreizyFact a întrebat:

Am un laser http://www.electrostil.ro/lasere/laser-pointer-clasic-ro su numai ca are 50mW, ce ar trebui sa fac ca sa poata aprinde un chibrit?

1 răspuns:
| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Sa folosesti un obiect care sa directioneze toata lumina intron singur loc cum ar fi :ochelari o bucata de sticla de la vreo oglinda,o lupa, chesti de astea care daca se reflecta prin ele sa micsoreze raza de actiune a lumini si sa o trimita intron singur loc(de acea au loc incendiile in zonele cu paduri unde temperature este foarte ridicata, pentru ca nu sunt curatate padurile sau vizitatori lasa gunoaie cum ar fi cioburi de sticla, sau badoace de aluminiu si ele capteaza lumina si o trimit intr-un singur loc, adica pe copaci frunze uscate, iar ei iau foc.