| DEADEND a întrebat:

Hey TPU,cum fac culoarea vopselei cu care am de gand sa vopsesc sa fie cat mai intensa? De exemplu, eu unul am cumparat doua tuburi de vopsea rosu aprins si le-am amestecat cu varul lavabil si a iesit roz bombon...Cum fac in asa fel incat sa imi iasa ca si cum arata pe eticheta? E vreun secret? Am procedat cum arata pe spatele cutiei de vopsit, dar a iesit acea culoare de roz bombon.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Culoarea alba deschide nuanta, esenta de rosu inchide.
Ca sa iasa un rosu mai intens, trebuie sa adaugi mai multa esenta de rosu.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

E un secret (printre altele secretul meseriei :-) )
Ca sa iti faci o idee cum arata pe perete trebuie sa vopsesti o suprafata cit mai mare cam de 1/2 la 1 m2 la care apoi sa te uiti la lumina naturala (ziua) si la lumina artificiala (seara).
Aceeasi culoare care iti place la nebunie cand o vezi in catalog pe 4 cm patrati poate ca va arata ca dracu pe perete. In general devine mult mai tipatoare decat o vezi pe suprafete mici.
E greu de realizat. Ce magazin iti da probe din fiecare vopsea? Ai mai putea imprumuta mostre (mici) de culori de la magazin pe care sa le pui pe perete si apoi sa-ti folosesti puterea mintii (sa viziualizezi) cum va iesi.
Observa ca culorile pure 100% nu se pot folosi in realitate. De exemplu un alb 100% arata ca dracu pe perete. Daca este vreun perete alb care ti-a placut, de fapt acela nu e alb curat.
Un arhitect stie uitindu-se pe catalog ce culori se potrivesc pentru ca are cunostintele necesare.

Aici despre coduri NCS (mai exista si RAL).
https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_Color_System

| PeFuga a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa cumperi var lavabil gata colorat. In acest caz culoarea va iesi exact asa cum este pe cutie. Cere o parere totusi si de la magazinul de unde ai cumparat vopseaua/culoarea pe care ai pus-o in vopsea.

| PeFuga a răspuns:

Iti las linkul unde poti vedea culorile disponibile la savana, doar pentru clatit ochii. Daca vrei pereti in culori puternice, asteapta-te sa fie pretul mai mare decat pentru culori pastelate...

http://savanaculoare.ro/paleta-de-culori

| Happy33 a răspuns:

E frumoasa culoarea. Te calmeaza... Incearca sa inchizi ochii si sa iti imaginezi peretele pictat.Si vezi daca iti place. succes. Funda, te rog.