| Amelie_2576 a întrebat:

In casa voastra ideala, ce suprafete v-ar placea sa aiba camerele principale (sufragerie, dormitor, bucatarie, baie), ca sa va simtiti cat mai bine? (in metri patrati sau lungime si latime)

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Eu deja locuiesc la casa si avem si curte mare. am constatat ca spatiul de care am avea nevoie in casa e mic, chiar foarte mic, pentru ca nu te induri sa nu stai afara, fie iarna, fie vara. as opta pentru dormitoare de 3/4, o zona multifunction, de intrare, lata de 3 m pe toata lungimea casei (unde sa fie si scara catre mansarda), bucataria de 3/3, dar sa mai fie o camera de 4/4 pentru luat masa, citit etc. inca ceva - la etaj e bine sa fie dormitoarele copiilor, camerele de musafiri. la casa, viata de zi cu zi se intampla la parter.

3 răspunsuri:
| andraaa01 a răspuns:

Salut. Eu mi-as dori o casa cu un singur etaj si pod, fara mansarda. Mi-ar placea sa am scari interioare, stil gotic. La parter imi doresc 2 intrari: una principala in fata si cealalte prin garaj. Ferestrele tot in stil gotic mi-ar placea. Mi-ar placea sa am geamuri mai multe, asa as avea lumina mai mare si de durata mai mare, iar camera ar fi mai mult luminata. Mi-ar placea ca la parte sa am un hol mare, o camera de oaspeti, doua tolete, o bucaterie, o camara si cam atat. La etaj mi-ar placea sa fie doua dormitoare si doua camere (bineinteles in cazul in care as avea copii), bai proprii, o bucatarie (in cazul in care cuiva i se face foame si nu ajunge pana la parter), in fiecare camera sa fie cate un dressing. Mi-ar placea sa am 3 balcoane: unul acoperit (sa fie cel mai mare), unul mic ( in cazul in care vrei sa te bronzezi acasa) si unul mediu pentru admirarea privelistei. Inaltimea camerelor sa fie mai mare ca si a bailor dar bucatariile totdata egale cu camerele. O baie greau mai mare, iar celelalte mai mici. Camerele sa fie cam de 5/5(cele mai mari), 5/1(cele mijlocii), 4/3(cele mici). Culoarea casei mi-ar placea sa fie un maro amestecat cu crem. Acoperisul sa fie rosu aprins, hornul mare si stil vechi. Cam asa ar arata casa visurilor mele! Te pupickisskiss. Vundita plzzzzzz [-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un dormitor nu trebuie sa fie mai mare de 15m. p. deoarece este dormitor si trebuie sa fie calduros, exclus ca in dormitor sa fie mobila multa, in afara de pat si o servanta nimic mai mult, imi place sufrageria stil americana adica cea in care este cuprinsa bucataria si un mini bar ar fi ceva la 80m. p., baia trebuie sa fie undeva la 10m. p., dormitorul sau dormitoarele trebuiesc situate la etaj sau mansarda si daca se poate fiecare sa fie dotat cu ungrup sanitar de serviciu

| Amelie_2576 explică:

Mersi pentru raspuns. Un singur lucru nu am inteles: "5/1". Sigur ai vrut sa scrii 1 (adica latime un metru)?