blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

In comert sunt seminte pentru plante si seminte pentru germinare. Vreau sa stiu, daca pun seminte pentru germinare in pamant iese planta la fel ca din samanta pe care nu scrie ca este pentru germinat? Si mai vreau sa stiu daca plantele rezultate din seminte pentru germeni sunt la fel de sanatoase, rezistente si daca leaga fruct?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da!--- semintele pentru germinat din magazinele bio vor germina, se vor dezvolta si vor rodi intocmai ca si celelalte comercializate fara mentiunea "pentru germinare ". Deosebirea rezida din acel"bio" --- semintele cu mentiunea"pentru germinare" sunt seminte care NU provin din plante modificate genetic, sau din plante care au fost crescute pe terenuri contaminate cu substante chimice, sau din plante tratate cu insecticide. Acesta este si motivul pentru care semintele "pentru germinare" se consuma ca atare si sunt vandute in magazinele bio. Numai bine!

3 răspunsuri:
| blonda_suprema explică (pentru caramela):

Mda,eu stiam asta. Ceea ce nu stiu si nu stie nimeni sa-mi raspunda este ca in comert exista seminte de plantat legume ex ridichi(care se pot planta mai repede daca le pui la incoltit,germinat)si seminte pentru germinat ex ridichi(exact asa scrie pe plicuri si se gasesc mai ales in plafare si magazinele Bio ),care in acest caz au un gramaj mult mai mare, in cele mai multe cazuri Bio sau Eco si mult mai ieftine decat cele din primul caz, dar pe ele scrie ca sunt seminte pentru germinat si cu explicatii cum se consuma dupa ce au fost puse la germinat si in ce salate si ce proprietati au.Aici era nelamurirea mea. Semintele pentru germinat pot fi si cultivate la fel ca si celelalte legume si cereale cu garantia ca acestea vor si fructifica?

| caramela a răspuns (pentru blonda_suprema):

Pai un raspuns concret nu stiu sa dau, dar fiecare samanta germineaza daca e tinuta la loc calduros indiferent de anotimp...

| alessia5158 a răspuns (pentru blonda_suprema):

Da!--- semintele pentru germinat din magazinele bio vor germina, se vor dezvolta si vor rodi intocmai ca si celelalte comercializate fara mentiunea "pentru germinare ". Deosebirea rezida din acel"bio" --- semintele cu mentiunea"pentru germinare" sunt seminte care NU provin din plante modificate genetic, sau din plante care au fost crescute pe terenuri contaminate cu substante chimice, sau din plante tratate cu insecticide. Acesta este si motivul pentru care semintele "pentru germinare" se consuma ca atare si sunt vandute in magazinele bio. Numai bine!