| Subaru1982 a întrebat:

In instalatia de incalzire centrala pe lemn ce apa ar trebuisa tin? Nu am bani de antigel ca am puffer si am enorma cantitate. As putea sa fac apa normala far calcar cu calgon? Sau sa bag in ea detergent de haine si o sa fie mai bine pentru toata instalatia?
Voi ce apa aveti?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pune apa de ploaie daca vrei musai. Sau daca ai un cazan de tuica, iti poti face ieftin apa distilata. Daca nu pune apa potabila, nu te complica cu calgon si alte nebunii.
Un filtru este util indiferent de apa pe care o folosesti. Nici eu nu cred in filtrele magneiice, poti folosi de exemplu un filtru de dedurizare cu polifosfati.
Antigelul este necesar doar daca nu locuiesti constant si exista risc de inghet. De exemplu daca este vorba de o casa de vacanta, unde faci foc numai in weekend, Intr-o locuinta permanenta nu este necesar antigelul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

Da si generalu' asta niste raspunsuri la fel ca relian laughing ti-e dor de el?batting eyelashes

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e dor de relian ca de gripa. Dar sa nu il bagam in aceeasi oala pe darrio, e exact opusul: raspunde corect si concis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

imi pare rau ca am sa te contrazic, maria sa generalul "plagiaza", reciteste reply-ul pentru Subaru1982winking Ca incearca sa ajute e altceva

| darrio2007 a răspuns:

Filtre magnetice - pentru evitarea depunerilor de calcar pe serpentina boilerului sau pe tevile de incalzire... si nu in ultimul rand pe peretii centralei pe lemne.

| Subaru1982 explică (pentru darrio2007):

Tu asa ai la centrala ta? Eu cat despre filtrele magnetice stiu atat: sunt alifie la picior de lemn. Ca apa tot calcaroasa e. Daa e sa o analizam filtul nu separa calcarul de apa. Bani aruncati pe filtrele cu magnet. Ai bine pun apa de ploaie ma pu si strang apa de ploaie. Ca aia e mai purificată.

| darrio2007 a răspuns (pentru Subaru1982):

Eu nu am pe lemne.Am pe gaz.Asa am gasit articolul.Cumpara apa distilata.Numai ca apa de ploaie este gratis.Deocamdata.

| 8imal a răspuns (pentru darrio2007):

Aici se cere asa ajuti nu sa citesti ce scrie un idiot pe net si apoi sa o iei de buna! si chiar de ar fi pe carpe tot instalatie cu apa foloseste. ori tu nu stii ca filtrele se folosesc la toate centralele?

| darrio2007 a răspuns (pentru 8imal):

Bai,baiatule.I-am recomandat filtre.Asa am si eu centrala.Numai ca este pe gaz.De la teava.Si nu numai pe net.Am mai vb si cu altii de meserie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nasa mea are centrala pe lemne. Nu a bagat nimic in apa. In zonele in care este pe afara instalatia a ingropat-o la 70 cm si a izolat-o bine cu vata sticlata si spuma poliuretanica. In rest a pus un izolant care se gaseste in magazine sub forma de teava si taiat de-a lungul. Altceva nimic. Detergentul poate distruge tevile iar antigelul e prea scump si n-are rost pentru ca mereu trebuie adaugata apa.

| Planta55 a răspuns:

Filtre magnetice

| 8imal a răspuns:

Filtru cu polifosfat de40ron eu asta am si nu am pus nici antigel si crede-ma ca am facut centrale de mi-au iesit pe nas. filtrele magnetice sunt pentru impuritati metalice, filtrele cu carbune sunt pentru apa potabila.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Pune anticalcar.

| Subaru1982 explică:

In concluzie, clar ca imi pun filtru cu o sita speciala inaintea pompei de circulare.

Si cred ca voi pune apa termala ca locuiesc langa un strand termal in campia de vest (Curtici) si apa aia e atat de subtire si de dulcie daca o iei la gust. Si nici nu miroase a substante petroliere ca si alte izvoare mai carte Oradea si dupa...
Deci e o apa super cred ca nu e dura ca nu te mai scapi de sapunel cant te speli cu ea si e si scoasa de la vreo 1200 m adancime.
Avem si noi romanii ceva ce putini in lume au. Apele minerale si apele termale.