| anonim_4396 a întrebat:

La acoperișul unei case ce credeți că e mai bine de pus țiglă sau tablă? Adică cum este mai rezistent și de ce? Cu tablă este mai ușor de lucrat, dar nu asta mă interesează. Rezistența în timp, asta mă interesează. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Bihor se face tigla din plastic. Garantata 50 de ani. Am incercat-o si am dat cu ea de beton si nu s-a spart. Tabla se incalzeste mai usor si se raceste mai usor. Tigla se sparge.
https://bit.ly/3oOEJvo

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Salontanul):

Interesantă țigla aceea din plastic. Nu stiu cum ar reacționa materialul la condițiile meteo în rimp. Deși în România nu mai sunt ierni cum erau o dată, și nici nu plouă așa mult.

| Salontanul a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Eu cred ca va rezista! Tehnologia este adusa din Germania unde se foloseste pe scara larga. Nu stiu ce sa zic dar spun ca am dat de beton cu ea de mi-a venit rau si, crede-ma, sunt destul de inalt (1, 90).

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In practicile pana acum, tiglele "coada de peste" rezista cel mai mult in timp (chiar peste 2 secole), daca au fost corect montate.

| Brizbriz a răspuns:

5m de beton armat, urmat de 2m de plumb, si te-ai scos, si daca vin rusii cu bomba nucleara big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tabla ii mai ieftina da ii buna aia de 5 sau 6 cat de groasa si se incalzeste tare vara de numa si cand ploua cam suna daca nu ii izolat bine. iar tigla clar ii mai buna si nu suna si multi zic ca ii mai grea si nu tine structura. pai la țara la bunamea cum tine tigla aia de 100 de ani si acum. eu zic ca ii chestie de bani pui tabla ca i mai lezne si pun toti sau esti mai smecher si pui tigla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat la tabla ai vreo 50 d ani si la aia garantie., la tigla ai p viata clar

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

La tigla, pe blocul meu, s-a schimbat dupa 30 ani. S-a mancat toata.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Sa schimbat aia veche da de acum 30 d ani corect da acum ii groasa si grea de numa

| Trixt3r a răspuns:

Nu sunt expert in domeniu, dar din cate stiu eu in general folosesti tabla cand structura nu suporta greutatea tiglei.
Cred ca in termeni de rezistenta sunt cam acelasi lucru, in schimb vara tabla se incinge tare si daca ai mansarda te topesti fara AC.

| relustefan a răspuns:

Baga tabla ca este mai trainica si are si modele mai nou!

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru relustefan):

Păi așa o să fac pănă la urmă... Oricum nu cred că se mai fac în ziua de azi țigle să reziste 200 de ani.happy

| Salontanul a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Pe site-ul fabricii de tigla spune ca are durata de viata de 200 de ani. Doar garantia este pe 50 ani. Tabla, la calitatea de astazi, trebuie sa te astepti sa rugineasca la 10 ani sau periodic (4-5 ani) sa o regrunduiesti. Pe langa asta se si incalzeste (raceste) ca dracu. Nu te incurca cu tabla!