| ialex97551 a întrebat:

La termoizolarea unui bloc se schimba si fereastra PVC dintre sufragerie si balcon sau doar se inchide balconul cu PVC, fereastra respectiva ramanand cea veche?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este vorba de programul national de reabilitare termica activitatea este mai complexa.
lucrări de reabilitare termică a anvelopei: izolarea termică a pereţilor exteriori ai blocului, înlocuirea tâmplăriei exterioare existente, inclusiv a celei aferente accesului în blocul de locuinţe, termohidroizolarea terasei, respectiv termoizolarea planşeului peste ultimul nivel în cazul existenţei şarpantei, închiderea balcoanelor şi/sau a logiilor cu tâmplărie termoizolantă, inclusiv izolarea termică a parapeţilor, izolarea termică a planşeului peste subsol;
lucrări de reabilitare termică a sistemului de încălzire: repararea/refacerea instalaţiei de distribuţie între punctul de racord şi planşeul peste subsol/canal termic, inclusiv izolarea termică a acesteia, montarea robinetelor cu cap termostatic la radiatoare, repararea/ înlocuirea cazanului şi/sau arzătorului din centrala termică de bloc/scară;
reabilitarea şi modernizarea instalaţiei de distribuţie a agentului termic - încălzire şi apă caldă de consum, parte comună a clădirii tip bloc de locuinţe, include montarea de robinete cu cap termostatic la radiatoare şi izolarea conductelor din subsol/canal termic în scopul reducerii pierderilor de căldură şi masă şi al creşterii eficienţei energetice;
lucrări de reabilitare termică a sistemului de furnizare a apei calde de consum;
instalarea, după caz, a unor sisteme alternative de producere a energiei din surse regenerabile - panouri solare termice, panouri solare electrice, pompe de căldură şi/sau centrale termice pe biomasă, inclusiv achiziţionarea acestora.
Nu stiu cat au pus cei de la primarie in proiect!

| MeraO a răspuns:

Din cate am vazut eu peste tot in jur, se inchide doar balconul, fereastra care da spre balcon nu. ramane cea veche.