| anonim_4396 a întrebat:

Lampile din sare de himalaya au vreun efect benefic asupra organismului? Mi-am cumparat una de 5 kg cu beculet inauntru si o aprind des. Cineva care are mi-a spus ca a ei face condens cumva si ca sare s-a deteriorat la baza lampii. A mea nu a patit asa. Care din astea e veritabila?

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Asa se spune. Desi depinde foarte mult unde anume locuiesti, e posibil ca zona in care sa stai sa fie deja destul de ionizata si sa nu ai nevoie.
Condensul se face atunci cand exista variatii mari de temperatura. Daca tu zici ca o folosesti des atunci nu o sa faca. Probabil cine ti-a spus o foloseste mai rar in mediu mai umed si mai rece. Daca e sare si face condens e normal sa se deteriorizeze la baza deoarece sarea se dizolvabila lent in apa. Insa in timp a ta se va degrada, in special partile metalice datorita mediului mai sarat care este coroziv...