| needcolors a întrebat:

Ma gandesc sa mi fac o livada de smochini. Unde gasesc puieti? A incercat cineva sa creasca smochini? Am auzit ca rezista la clima noastra.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Eu am un smochin care leaga fructe dar nu se coc niciodata stau in vestul tzarii la altitudine de aproximativ 400m l-am plantat spre sud si tot nu se coc fructele

| alessia5158 a răspuns:

"Patria "smochinului in Romania este Drobeta Tr.Severin--- clima zonei a favorizat cresterea smochinului aproape in fiecare curte/gradina din oras. Era acolo o Statiune de cercetare si productie pomicola care obtinuse niste soiuri rezistente de smochin si le comercializa ( nu stiu daca mai este sau daca s-a desfiintat!)Pe net nu am gasit informatii actualizate despre aceasta statiune din Dr. Tr. Severin dar cei de la Statiunea de cercetare-dezvoltare pentru pomicultura Baneasa te pot ajuta cu informatia. Ai aici datele lor de contact :http://www.statiuneabaneasa.ro/contact/index.htm

| remus a răspuns:

Da, eu am sadit cativa smochini in curte si gradina in urma cu 10-11 ani, rodesc in fiecare an si se coc, mancam pe saturate, facem gem, vin si tuica din ele. puietii i-am procurat de la diferite cunostinte la schimb. zona este pe clisura dunarii, la primavara pot sa te ajut cu cateva fire.

| AndrogynBeauty a răspuns:

În apropiere de Bucureşti (Ilfov) ştiu sigur că se coc fructele, şi dacă ai noroc, faci chiar şi vin de smochine. Ideea e că iarna nu rezistă fără să-l îmbraci cu paie, folie, pătură etc.

| Chirac_Gheorghe_1954 a răspuns:

Am 15 smochini pe rod. sunt foart multumit de ei am recoltat ceva fructe, am facut si dulceata din smochine verzi.As putea sa te ajut cuceva crengute sa le pui la inradacinat daca vrei! Astazi am frecat o frunza de smochin intre degete, mirose atat de fin!

| Tibmad a răspuns (pentru Chirac_Gheorghe_1954):

Buna ziua, ma puteti ajuta cu ceva crengute de smochini? Contra cost bineinteles.Adresa mea de Mail este itp-info@gmx.net