| IonutSony a întrebat:

Ma tot contrazic cu cineva. Cat durează sa se usuce sapa de egalizare pentru parchet la un apartament?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Probabil nu ați definit exact ce înseamnă uscare. Orice produs pe baza de ciment este considerat uscat după minim 21 de zile. Asta chiar daca după câteva ore s-a intarit, iar in doua trei zile pare complet uscata.
Daca ești presat de timp pentru a finaliza lucrarea, îți recomand sa pui o folie de polietilena pe toată suprafața, pentru a nu avea surprize. Si fi generos cu rosturile de dilatație la fiecare perete.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La temperatura de vara si geamurile deschise, uscarea este de 2-3 saptamani.
Depinde si de grosimea aplicata.
In orice caz, daca se mai vad pete de nuante diferite pe suprafata (vazute lateral, in semi-intuneric), atunci sapa inca nu e uscata suficient.

| Rd79 a răspuns:

Citeste si tu pe ambalaj. Sunt mai multe substante cu timpi diferiti de uscare. Conteaza si temperatura ambienta, etc.

| Anonim103723 a răspuns:

4 zile daca va fi aerisit si cu lumina in el
7, 8 zile daca va fi fara aerisire si fara lumina