| xDanyxDany a întrebat:

vreau sa schimb parchetul din camera mea pentru ca sub el s-a format o imensa ciuperca care s-a extins in sus pe perete, si vreau sa-mi ziceti ce sa pun sub parchet ca sa nu mai iasa acea ciuperca, eu am avut burete de acela ondulat fara aluminium pe el si inainte sa pun parchetul (acum un an) am turnat sapa autonivelanta care am lasat-o sa se usuce o luna la recomandarea unui meserias. Va rog sa-mi dati o idee ce sa pun sub parchet, am auzit de la cei mai multi oameni ca au pus pe ciment folie de constructii depasita putin in sus pe perete si peste folie polistiren extrudat dar nu stiu daca e bine. Dau funda cui imi zice o idee care a si pus-o in practica si care da randament

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Betonul nu este o solutie, pentru ca nu este impermeabil. Folia e mai indicata pentru impermeabilizare, iar polistirenul extrudat pentru termoizolare si antifonare, deci solutia propusa de acei oameni este foarte buna, practica si ieftina.

| mgtow a răspuns:

Se poate cimenta ca sa se acopere eventualele gauri care vin din pamant apoi parchetu

| xDanyxDany explică (pentru mgtow):

Direct pe ciment?

| mgtow a răspuns (pentru xDanyxDany):

Da, sau se poate pune un linoleu subtire lipit de ciment apoi parchetul. Dar cimentul sa fie bine nivelat fara zone aspere, drept finisat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Daca e in zona unde e panza de apa freatica cum e in zona me, se aduna sub linoleum mucegai, miroase urat crede-ma. secrteul este sa puna folie de aluminiu sau folie de plastic dubla dar sub ciment.Marginile peretelui, jos trebuie taiat cam 5 cm si apoi turnat ciment sa intre si in acea taietura in perete.astfel se creeaza o leagtura si nu deranjaza stabilitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista niste folii speciale (ca un fel de burete) care se pun sub parchet.

Inainte de asta cauta vreo solutie sa dai pe sapa aia care sa iti omoare ciuperca, ca altfel nu cred ca scapi de ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit bine treaba cu folia dar se pune sub...beton.inca de la inceput, cand s-a tuurnat placa de beton, trebuia mai intai sa pui folia de plastic sau de aluminiu. Dupa ce se toarna placa, se mai pune un rand.Acuma...faptul e consumat. Poti pune si deasupra dar igrasia tot isi va gasi un loc sa urce.Si urca toata pe acolo. daca vrei randament si lucru bun, fa cum am facut eu.batranii mei nu au stiut si nu au pus niciun fel de folie sub placa de beton.Am spart placa am pus foie dubla, am turnat placa din nou si apoi peste placa am pus din nou folie. Abia apoi am montat parchetul.Acum e alta viata.