| mariancus a întrebat:

Mai trebuie izolatie la o casa cu zidul de caramida de 60 cm?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din punct de vedere al izolatiei termice, caramida plina nu sta chiar atat de bine. Pentru comparatie, coeficientul de transfer termic pentru caramida este undeva la 0, 8, comparativ cu 0, 25 in cazul Porotherm sau 0, 11 BCA Ytong (valori aproximative, altii dau cifre diferite).
Asta inseamna ca zidul de 60 cm, strict din punct de vedere al izolatiei, echivaleaza cu 18, 75 cm Porotherm sau cu 8, 25 cm de Ytong.
Bineinteles ca mai apar si alti factori (de exemplu inertia termica, mult mai mare decat in cazul BCA), dar o termoizolare nu ar fi deloc inutila.
Prin termopan maroniu sper ca intelegi o imitatie de lemn, nu un simplu maro, iar daca vrei sa faci treaba buna si bugetul permite, pui tripan de 52 si rolete exterioare incastrate. Neaparat 4 anotimpuri, diferenta de pret fata de Low-E este nesemnificativa, in schimb diferenta de izolare, cel putin pe timp de vara, este spectaculoasa.

| sierra1 a răspuns:

Wow, un adevărat zid de cetate. Dacă simți diferență de temperatură nopte-zi, atunci probabil merită să izolezi, dacă nu atunci o tencuială frumoasă e suficient (asta dacă - așa cum spune colegul de mai sus - geamurile sunt izolate bine)

| mariancus explică (pentru sierra1):

Este foarte racoare in casa vara. Urmeaza sa pun termopan maroniu sa nu stric fatada casei

| sierra1 a răspuns (pentru mariancus):

Spor la treaba

| mihai69 a răspuns:

Subscriu în totalitate la cele scrise de regis - mai vreau doar să adaug că va trebui să prevezi și o modalitate de a elimina surplusul de umiditate din casă, după montarea termopanelor și izolarea pereților. Pentru că vei închide cam toate căile prin care o casă „normală" respiră.

| NLS a răspuns:

55 (și in unele zone 60cm) are și casa unde am copilărit.
E casa cumpărată de la un sas și are ~ 175 ani.
In spate avem și 2 anexe cu zid de o cărămidă, unde se simte frigul iarna și trece căldură vara. Le-am izolat cu 8 și tot nu e "de trăit".
In cele cu zid gros, nu avem nevoie de aer condiționat vara, e răcoare ca in pivniță, și nu sunt izolate. (am făcut peste tot subzidire pe ambele părți fiindcă nu avea fundație și era umeda cărămida, însă asta e alta poveste, și e normal la o casa atât de veche).
Daca ai. sau ai de gând sa pui termopane, nu ai nevoie de mai mult.

| KKronstadt a răspuns:

Da! Pentru ca inertia termica la grosimea asta este uriasa.

| mariancus explică:

Mihai eu nu o sa izolez casa, doar o tencuiesc. Termopan pun din acela cu 4 anotimpuri