| chomper a întrebat:

Salut la toata lumea. La casa de caramida trebuie tencuita inainte de a se izola?
Please help me! + funda

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

NU. Am facut si direct pe caramida si asta a fost a 4 a iarna si nu s-a plans nimeni. Trebuie tencuita, doar daca a fost zidit cu denivelari majore si asta ar influenta calitatea design-ului la finisaj. Foloseste polistiren de 10, chiar daca e mai scump.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, izolatia se monteaza de obicei direct pe caramida, iar tencuiala nu are absolut nicio legatura cu grosimea polistirenului.

regis
| regis a răspuns:

De cand are vreun rol tencuiala in rezistenta peretilor?

| darrio2007 a răspuns:

Da

| Adina77 a răspuns:

Salutare!
Intai trebuie sa fii sigura ca mesterii n-au lucrat de mantuiala si au acoperit etans toate rosturile dintre caramizi.
Apoi poti aplica poliestirenul, dar si aici trebuie sa vezi cum lucreaza.
Daca aplica adeziv pe placa ca placintele din loc in loc nu-i prea b ine.
Zi-le sa faca mai intai un dreptunghi de adeziv la margine, adica adezivul sa aiba continuitate.Cum sa explic? Ca nu cunosc termenii. Daca placa-i un dreptunghi, atunci adezivul trebuie sa fie tot ca un dreptunghi pe margine.Ca sa fie etans. Apoi sa arunce placintele inauntru. Apoi sa puna poliestirenul de 10.
Stiu ca suna cam nostim si cam de amatoare explicatia, dar esentialul e sa fie etans.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu mai este necesara tencuiala. Oricum, adezivul folosit la placarea cu polistiren, este ca si tencuiala si chiar mai bun.Numai bine.

| nBlade a răspuns:

Merge si asa si asa.dar daca este fara tencuiala trebuie polistirenul mai gros.bafta

| Lyroy a răspuns:

Zile la mesteri sa dea o mana de sprit pentru a acoperii golutile ramase la caramida cand au zidit pentru o mai buna etansare a exteriorului este ceva f simplu si rapid si nu costa mult iar dupa te poti ocupa de izolatie linistit

| jhv a răspuns:

Trebuie tencuita inainte de a se izola

| cyobyescu a răspuns:

Nu,nu mai este necesara tencuirea