| ahlrh a întrebat:

Mașina de spălat lasă rufele foarte umede către ude și asta se întâmplă des.
Acum, nici eu nu sunt un priceput, dar din primele căutări lucrurile stau cam așa...
De curând folosesc această mașină de spălat, Neo WM-AE600, al cărui manual nu îl găsesc pe internet, iar așa, cu informații generale: Totul pare în regulă și mă refer acolo, jos, la filtru, că e curățat, iar totul e instalat așa cum a mai fost și cred că funcționa corect și că, poate nu știu eu să o folosesc. Oricine știe limbajul mașinilor de spălat e rugat să intervină. laughing Cum naiba setez la așa ceva puterea de stoarcere? Sau care e cel mai puternic program de stoarcere? Ca să închei mai direct. Mai jos voi adăuga și o poză cu toate butoanele:
https://imgur.com/a/YEld7Ug

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da-i o stoarcere suplimentara (acolo unde este spirala)!

| Nonolita a răspuns:

Asta voiam sa spun si eu, ca nu se vede o setare a rotatiilor. Daca e model mai vechi, probabil are o viteza fixa. Probabil acel AE600 indica 600 rot/min. Am avut eu una cu doar 400 si trebuia sa pun rufele de 2 ori la stors pentru ca la fel, ieseau mai ude decat daca le storceam cu mana.

| Marbea a răspuns (pentru Nonolita):

Oh daa, 600 e putin, a mea are maximul 1000.

| Marbea a răspuns:

Nu vad sa aiba un buton de setare a numarului de rotatii pentru stoarcere, s-ar putea sa fie setate automat in functie de programul pe care-l folosesti. Ca idee programul pentru bumbac ar trebui sa aiba numarul maxim de rotatii, iar programele pentru delicate si lana un numar mai mic de roatatii pentru a nu deteriora fibrele. Si la sintetice cred ca nu are numarul maxim de rotatii.